Firma z Krakowa chce zbudować w Bytomiu dom odporny na szkody górnicze

Krakowska spółka Modular Wood chce postawić w Bytomiu - Miechowicach pilotażowy dom odporny na szkody górnicze. Jeśli konstrukcja wytrzyma tutejsze wstrząsy, to spółka zamierza wdrożyć tego typu modułowe domy na nękanej przez trzęsienia ziemi Islandii.

fot. T. Staniek
Bytom Miechowice

Na ostatniej zeszłorocznej sesji rady miasta bytomscy rajcy dali „zielone światło” do wydzierżawienia w trybie bezprzetargowym 2000 metrów kwadratowych działki przy ul. Elektrownia w Miechowicach. Jej dzierżawcą na okres 15 lat stanie się krakowska spółka Modular Wood, która chce przeznaczyć ten teren na „budowę szkieletowego budynku mieszkalnego wielokondygnacyjnego”.

- Wnioskodawca (…) zainteresowany jest zawarciem umowy dzierżawy nieruchomości położonej na obszarze, na którym występują szkody górnicze, w celu przeprowadzenia projektu badawczo-rozwojowego polegającego na budowie na tego typu obszarze budynku wielomieszkaniowego o konstrukcji szkieletowej drewnianej, z zastosowaniem rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających stabilność i wytrzymałość na naprężenia wywołane przez wstrząsy sejsmiczne – czytamy w uzasadnieniu do uchwały rady miasta.

Innymi słowy, w Miechowicach „pilotażowo” miałby stanąć budynek odporny na tąpnięcia. O takiej konstrukcji mogliby tylko marzyć wszyscy ci, którzy przez lata mieszkali w pokrzywionych przez szkody górnicze kamienicach i blokach, gdzie znalezienie kąta prostego było równie prawdopodobne jak trafienie szóstki w Totka, a podpieranie mebli - codziennością. Pytanie jednak dlaczego dopiero teraz i dlaczego za sprawą spółki spod Wawelu taki dom na szansę powstać?

- Nasza firma zajmuje się produkcją budynków modułowych. Chcielibyśmy na Islandii wprowadzić drewniane, prefabrykowane konstrukcje, które – ze względu na tamtejsze uwarunkowania tektoniczne – będą odporne na wstrząsy. Dlatego też do przetestowania takiego budynku szukaliśmy działki aktywnej sejsmicznie – tłumaczy nam Agnieszka Theuer, architekt z Modular Wood.

Tym, którym wzmianka o Islandii w kontekście śląskich tąpań niczego nie mówi wyjaśniamy, że na tej położonej na północnym Atlantyku wyspie znajduje się ok. 25 czynnych wulkanów, a liczba wstrząsów tektonicznych potrafi osiągać kilkanaście tysięcy… tygodniowo (tak właśnie było zeszłej zimy), z których najsilniejsze mają siłę nawet ponad 5 stopni w skali Richtera.

Jak dodaje przedstawicielka krakowskiej firmy, zapytanie o wskazanie potencjalnej nieruchomości spółka wysłała praktycznie do wszystkich gmin górniczych w regionie.

- Odpowiedział nam tylko Bytom – mówi Agnieszka Theuer.

Budowa odpornego na tąpnięcia budynku w Miechowicach ma szansę rozpocząć się w przyszłym roku (bieżący raczej poświęcony zostanie na dopięcie niezbędnych formalności). W czasie pilotażu zachowanie się domu analizować będą naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

- W zależności od tego, w jaki sposób ten projekt zostanie zrealizowany i czym się zakończy inwestor zakłada przekazanie nam tego obiektu po zakończeniu okresu dzierżawy z możliwością jego zasiedlenia jeśli wyniki przeprowadzonych badań będą pozytywne – poinformował w trakcie sesji rady miasta Włodzimierz Drogoś, naczelnik wydziału obrotu nieruchomościami bytomskiego ratusza.
Lewitujący dom w Japonii

Może Cię zainteresować:

Tak wygląda dom odporny na szkody górnicze. Przydałby się taki w Bielszowicach

Autor: Arkadiusz Nauka

02/06/2022

Krupinski

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW: Zamknięcie kopalni Krupiński to był gospodarczy sabotaż. Zmarnowano 700 mln ton węgla

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Wstrząs na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Potężny wstrząs na Śląsku. Zatrzęsło domami w Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Zabrzu i Mikołowie

Autor: Arkadiusz Nauka

13/05/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon