W różnych miejscach w woj. śląskim powstają sceny do filmu pełnometrażowego
"Dziennik z wycieczki do Budapesztu".
Powstaje film "Dziennik z wycieczki do Budapesztu"
29 marca pisaliśmy, że filmowcy pojawili się w Bytomiu, w dzielnicy Rozbark: Bytom udaje PRL. Przy ul. Kilara kręcono scenę z filmu "Dziennik z wycieczki do Budapesztu"
Okazuje się jednak, że w Bytomiu jest zaplanowany nie jeden dzień zdjęciowy, ale w sumie trzy. Ekipa filmowa pojawi się w naszym mieście:
- w środę 6 kwietnia na placu Kruczkowskiego w centrum - sceny w przejściu podziemnym,
- w czwartek 7 kwietnia ponownie na ulicy Kilara w Rozbarku
Wcześniej filmowcy kręcili sceny w Tarnowskich Górach i okolicach Chechła, w piątek 8 kwietnia przeniosą się do Katowic, gdzie też zaplanowano w sumie 3 dni zdjęciowe. Pojawią się też na Osiedlu Syberka w Będzinie. Po świętach wielkanocnych ekipa filmowa jedzie do Budapesztu.
Kino drogi i komediodramat w jednym
Producenci reklamują film jako "zajmujący i wzruszający komediodramat o ludziach, którzy
poszukują lepszej strony życia w szarych czasach PRL. O ich trudnych życiowych wyborach,
w których determinującą siłą okazuje się miłość i godność". Ma to być kino drogi z zabarwieniem komediowym, ukazujące z przymrużeniem oka niezwykle męczącą podróż w PRL-owskim stylu z nieoczekiwanym zwrotem akcji w Budapeszcie.
Osią akcji jest wycieczka 11-letniego Irka, który wraz z mamą jedzie do Budapesztu. Tam czeka na niego pewna niespodzianka. Akcja filmu rozgrywa się w grudniu 1981 roku.
Film "Dziennik z wycieczki do Budapesztu". reżyseruje Rafał Kapeliński, na podstawie swojego zbioru opowiadań (nosi ten sam tytuł co film). Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorami scenografii są Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, a kostiumów - Dorota Roqueplo.
W filmie gra m.in. Piotr Rogucki, były wokalista zespołu Coma
W filmie występują m.in. Agnieszka Judycka, na co dzień aktorka Teatru Słowackiego w Krakowie, Piotr Rogucki (znany też jako były wokalista zespołu Coma) - jako ojciec Irka iArkadiusz Smoleński. Samego Irka grają bliźniacy - co ciekawe, chłopcy pochodzą z Ukrainy, ale świetnie mówią po polsku. W filmie zobaczymy też Sambora Czarnotę.
Za produkcję filmu odpowiada katowicka firma Domino Film. Obraz dostał w 2017 r. dotację w wysokości 200 tys. zł ze Śląskiego Funduszu Filmowego.
Produkcja filmu ma zakończyć się w tym roku, a premiera jest planowana na 2023 rok.
ZOBACZ TEŻ:
- Sezon bytomskiej wąskotorówki wystartuje już w niedzielę 10 kwietnia. Pojedziemy nią na razie tylko do Tarnowskich Gór
- Artysta industrialny Michał Rejner. Tworzył w EC Szombierki. Teraz przygotowuje pracownię w hali napraw wąskotorówki