Dotknięci kryzysem
Dotknięci kryzysem bezdomności - raczej nie nocują na ławkach czy klatkach schodowych. Dzielnicowi i patrole straży miejskiej pracujący w terenie, zdążyli już poznać najpopularniejsze kryjówki takich osób. Przebywają w pustostanach, starych garażach, przy schronach bojowych, w pobliżu kanałów ciepłowniczych, a nawet - w tunelach przy EC Szombierki. Niektórzy decydują się na budowę prowizorycznych domków, zlokalizowanych w mało uczęszczanych, zapomnianych miejscach w poszczególnych dzielnicach. Z uwagi na złe warunki pogodowe, przybywa patroli policji i straży miejskiej w potencjalnych lokalizacjach osób w kryzysie bezdomności.
Jest gdzie nocować
Od 1 listopada 2024, na terenie województwa śląskiego, jak co roku, działa specjalny telefon - 987. Pod wskazanym numerem można uzyskać informacje o możliwościach pomocy dla osób bezdomnych. Od uruchomienia infolinii, odnotowano aż 340 zgłoszeń. O osobach w potrzebie, można poinformować także policję lub straż miejską. Wszyscy, którzy będą chcieli (i będą w stanie) skorzystać z oferowanej pomocy na terenie Bytomia, mogą liczyć na ciepły i bezpieczny nocleg. W Szombierkach, przy ul. Kosynierów 26, w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - działa noclegownia (dostępnych jest 100 miejsc) i ogrzewalnia (dostępnych jest 40 miejsc). Z takiej przestrzeni można skorzystać codziennie, w godz. 18:00-8:00.
Mała liczba zgłoszeń
Od początku tygodnia (17.02) bytomska policja otrzymała zaledwie 3 zgłoszenia od mieszkańców zainteresowanych losem osoby w kryzysie bezdomności. Pozostałe interwencje, przy uwzględnieniu ujemnej temperatury - dotyczyły osób nietrzeźwych. Warto przypomnieć, że w przypadku znacznego upojenia - mimo chęci nie jest możliwe skorzystanie z dostępnej w mieście noclegowni. W złym stanie trafia się po prostu na izbę wytrzeźwień.