O godzinie 10.00 rozpocznie się wycieczka piesza szlakiem średniowiecznych pamiątek Bytomia poprowadzona przez Dorotę Podymę z Działu Archeologii MGB oraz Przemysława Noparlika Prezesa Stowarzyszenia Genius Loci. Zbiórka przed kościołem św. Małgorzaty, ul. Małgorzatki 7.
O godzinie 11.30 w siedzibie Muzeum, w nowym kąciku edukacyjnym przy wystawie „Z życia ludu śląskiego XIX-XX w.” odbędzie się „Spotkanie z Etnografiką”, czyli gry, zabawy, filmy, a nawet „przebieranki” z „Szafy Pradziadka” przygotowane dla najmłodszych.
Natomiast o godzinie 13.00 dorośli zaproszeni zostaną do spaceru na nieco mniejszą skalę - po wystawie etnograficznej, a zainteresowani obejrzeć będą mogli prezentację wyników badań terenowych przeprowadzonych w Ornontowicach. Wstęp do Muzeum oraz przygotowane w tym dniu atrakcje są bezpłatne.
Bytom swymi początkami sięga czasów średniowiecza. Najstarszym reliktem średniowiecznej przeszłości miasta jest dawny gród zwany „Wzgórzem Małgorzatki”, będący w przeszłości prawdopodobnie siedzibą kasztelana. W 1254 r. na północ od grodu w miejscu starej osady targowej nastąpiła lokacja miasta na prawie niemieckim. Wtedy to założono rynek oraz wytyczono ulice. Miasto otoczono murami obronnymi z basztami i bramami. Choć mury obronne zostały rozebrane w XIX w., a większość zabudowań średniowiecznych zastąpiły obiekty nowsze, miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Uczestnicy spaceru wspólnie z przewodnikami odszukają relikty średniowiecznej przeszłości Bytomia.
Natomiast w siedzibie Muzeum, na wystawie „Z życia ludu śląskiego XIX-XX w.”, uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 poznawać będą nieco bliższą, ale nie mniej wartą odkrycia, historię zwyczajów i życia codziennego mieszkańców Górnego Śląska przełomu wieków XIX i XX.
Termin: 14 września, godz. 10.00, 11.30 i 13.00
Miejsce: kościół św. Małgorzaty, ul. Małgorzatki 7 oraz gmach główny Muzeum Górnośląskiego, pl. Jana III Sobieskiego 2