Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Grupa Arche oficjalnie kupiła zabytek

W środę, 3 sierpnia, Elektrociepłownia Szombierki oficjalnie zmieniła właściciela. Tym samym rozwiano wątpliwości spowodowane opóźniającym się przejęciem obiektu przez Grupę Arche. - Grupie Arche gratuluję dobrej inwestycji. Deklaruję pełne wsparcie ze strony miasta - napisał Mariusz Wołosz.

EC Szombierki

Umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki Grupa Arche i Rezonator S.A. (dotychczasowy właściciel budynku) podpisali 19 stycznia 2022 roku. Obie strony umówiły się, że do pół roku zabytek przejdzie w ręce nowego właściciela, o ile spełnione zostaną wszystkie warunki i formalności. W międzyczasie inwestor przeprowadził m.in. inwentaryzację obiektu, skanując laserowo każde pomieszczenie, ponieważ znana dokumentacja EC Szombierki była dość szczątkowa.

Z niecierpliwością czekaliśmy na 19 lipca 2022 roku, ponieważ wtedy najważniejszy zabytek Bytomia i całego Górnego Śląska miał zmienić właściciela. Tak się jednak nie stało. Jak ustaliliśmy, z powodu braku dopełnienia formalności, związanych z zapisami w księdze wieczystej, ze strony spółki Rezonator. Wówczas w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się domysły, że do transakcji może ostatecznie nie dojść. Okazały się one chybione.

W środę, 3 sierpnia, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poinformował na Facebooku, że Arche oficjalnie przejęło Elektrociepłownię Szombierki.

- Z Warszawy płyną dobre wieści. Od dziś Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Grupie Arche gratuluję dobrej inwestycji. Zadbajcie o ten światowej klasy zabytek dziedzictwa przemysłowego tak, jak na to zasługuje. Deklaruję pełne wsparcie ze strony miasta! - napisał Mariusz Wołosz.

Arche jeszcze oficjalnie nie potwierdziło tej wiadomości. Dowiedzieliśmy się jednak, że to prawda, a załatwienie spraw notarialnych trwało niemal cały dzień.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Prokuratura bliska zakończenia śledztwa ws. uszkodzenia EC Szombierki. Czas na czynności z podejrzanym

Autor: Patryk Osadnik

27/07/2022

Duże plany Arche wobec EC Szombierki

Przypomnijmy plany, jakie ma wobec EC Szombierki Arche. Sam remont może kosztować około 300 milionów złotych. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to oczywiście jednak z możliwości. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie damy sobie rady. Mamy wypracowany system, który doskonale sprawdził się w przypadku naszych poprzednich inwestycji - zapewnił Władysław Grochowski na spotkaniu z mediami.

EC Szombierki pod kierownictwem Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon