Numer VIN – co to jest?
Najprościej rzecz ujmując numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny numer identyfikacyjny pojazdu, który jest nadawany przez jego producenta. Dziś VIN liczy 17 znaków i tworzą go cyfry i litery. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Znaki I, O, Q zostały wyłączone. Dlaczego? Cóż, to właśnie te znaki były często mylone z innymi i aby uprościć sprawę, postanowiono je wykluczyć.
Niemniej, dobrze znany wszystkim VIN nie zawsze tak wyglądał. W świecie motoryzacji brakowało jednolitego standardu. Co za tym idzie, przed 1981 r. producenci stosowali przeróżne zasady numeracji. Na całe szczęście to się zmieniło i od 43 lat producenci na całym świecie posługują się tymi samymi standardami numeru VIN.
Z czego składa się VIN?
Wydawać by się mogło, że cyfry i litery, które tworzą numer VIN są zupełnie przypadkowe, a to spory błąd. VIN pojazdu został podzielony na 3 części i każdą z nich tworzy inna liczba znaków. Co ciekawe, każda część numeru VIN dostarcza zupełnie innych informacji o pojedzie. Przykładowo część WMI (World Manufacturer Identifier) pozwala ustalić producenta samochodu oraz kraj, w którym został wyprodukowany. Z kolei VDS (Vehicle Descriptor Section) informuje o technicznych cechach danego modelu.
Warto podkreślić, że kierowcy znający VIN swojego samochodu, mogą skorzystać z narzędzi do dekodowania VIN. Bez wątpienia jest to niezwykle cenna informacja dla osób, które przymierzają się do zakupu używanego pojazdu. Znając VIN mogą sprawdzić, czy ich przyszły samochód nie ma ukrytych wad.
Gdzie znaleźć VIN?
Dobre pytanie. O ile numer VIN został ustandaryzowany, o tyle jego lokalizacja w samochodzie już nie. Co za tym idzie, producenci mogą umieszczać numer VIN na przeróżnych częściach pojazdu, w zależności od konkretnego modelu. W praktyce numer VIN znajduje się w bezpiecznym miejscu w aucie, aby nikt nie mógł go uszkodzić, jak na przykład:
- pod maską,
- w dolnym rogu przedniej szyby auta,
- na prawym nadkolu,
- na podłodze bagażnika,
- na słupku bocznym po stronie kierowcy.
Kierowcy mogą również znaleźć numer VIN w dowodzie rejestracyjnych bądź książce serwisowej. Niemniej, nie zaszkodzi go porównać z numerem znajdującym się w samochodzie.
Narzędzia do dekodowania VIN – czy warto?
Oczywiście, że warto! Narzędzia do dekodowania VIN powalają odczytać najważniejsze informacje, które znajdują się w numerze VIN danego pojazdu (np. rok produkcji, model, rodzaj silnika, oryginalny przebieg, wyposażenie pojazdu, historię pojazdu).
Dekoder VIN pozwala sprawdzić czy auto nie ma zgłoszonych wad fabrycznych i co ważniejsze, czy samochód był kiedykolwiek zgłaszany jako kradziony. Nie da się ukryć, że dekoder VIN to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przymierzają się do zakupu używanego pojazdu i nie chcą zostać oszukane.