Obecnie w kamienicy przy ul. Dworcowej 19 mieszczą się biura różnych firm, jednak pierwotnie budynek pełnił funkcję hotelu. Jak dowiadujemy się z Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, wzniesiono go jeszcze pod koniec XIX wieku na planie zbliżonym do kwadratu, lecz w 1905 roku został rozbudowany według projektu Franza Stozika o wschodnie skrzydło i nadbudowano trzecie piętro, ujednolicając przy okazji elewację w stylu secesyjnym. Ostatnia kondygnacja jest nieco wycofana do tyłu, dzięki z dwóch stron utworzono duże tarasy z widokiem na ulicę. Z kolei narożnik kamienicy przykrywa hełm, za którym niegdyś znajdowała się wieżyczka.
Nazwa działającego tam hotelu kilkakrotnie ulegała zmianie; Nowak's Hotel (od nazwiska właściciela), Reichshof, Europahof. Po II wojnie światowej przemianowano go na Hotel Pionier, lecz od końca lat 90-tych już nie można w nim znaleźć noclegu. Wciąż jednak jego właścicielem jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych wchodzące w skład Polskiego Holdingu Hotelowego, ale spółka od lat wyzbywa się majątku i obecnie skupia swoją działalność wyłącznie na jednym obiekcie - położonym w pobliżu Spodka Hotelu Katowice. Na początku tego roku, po wielu nieudanych próbach sprzedaży, firmie w końcu udało się znaleźć kupca dla zabrzańskiego hotelu Admiralpalast, natomiast w 2016 r. sprzedała katowicki Hotel Polonia. W obu przypadkach budynki trafiły do samorządów lub kontrolowanych przez nie podmiotów.
Hotel Pionier o 400 tysięcy taniej
Równocześnie z próbami sprzedaży wspomnianych hoteli WPUT starało się sprzedać bytomskiego Pioniera. Ostatnie akcje odbyły się w październiku i listopadzie, ale nikt nie zdecydował się na zakup budynku. Na 18 stycznia 2023 r. zaplanowano kolejną próbę sprzedaży. Inwestorów ma zachęcić obniżenie ceny wywoławczej o 400 tys. zł do poziomu 2,2 mln zł.
Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego działek o łącznej powierzchni 570 m2 oraz prawo własności budynku o powierzchni użytkowej 1 613,26 m2. Kamienica jest wyposażona w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, alarmową, centralnego ogrzewania z kotłownią gazową oraz wentylację mechaniczną. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obszar ten jest przeznaczony pod zabudowę usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej WPUT.
Nowe życie ulicy Dworcowej
Obecnie ulica Dworcowa przechodzi długo wyczekiwaną rewitalizację. Dzięki unijnym dotacjom przebudowywana jest zarówno nawierzchnia deptaka, jak i 11 położonych przy nim kamienic. Dzięki tym zabiegom ulica znów stanie się atrakcyjna dla mieszkańców i przedsiębiorców. Dworcowa zostanie podzielona na trzy strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych firm, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz strefę ruchu. Będą nowe zieleńce, rośliny w donicach, pergole, ławki i kosze na śmieci. Ruch samochodów zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum.
Co więcej, niedawno ukończono modernizację linii kolejowej z Bytomia do Zabrza i trwa przebudowa torów z Chorzowa do Tarnowskich Gór. Czas przejazdu pociągiem do Gliwic już uległ znaczącemu skróceniu i trwa zaledwie 17 (!) minut, a po zakończeniu prac na linii 131 również będzie można bardzo szybko dojechać do Katowic. Ponadto dzięki odbudowie szlaku z Tarnowskich Gór do Zawiercia już w przyszłym roku Bytom zyska kolejowe połączenie z lotniskiem w Pyrzowicach.
Te wszystkie inwestycje mogą przyczynić się do odzyskania przez ulicę Dworcową jej dawnego statusu. Miejmy nadzieję, że również zyska na tym dawny Pionier.
Może Cię zainteresować: