Czym była moda według Ślązaczek? Przekonaj się podczas Dni Dziedzictwa w Bytomiu

Już w tym tygodniu warto zarezerwować sobie trochę czasu na wizytę w Muzeum Górnośląskim. Zajrzymy tam do starych szaf, by przekonać się, co królowało wtedy na ulicach śląskich miast.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum górnośląskie w bytomiu

Dni Dziedzictwa w Bytomiu

Co roku we wrześniu odbywa się cyk wydarzeń w ramach EDD. Zabytki, które biorą udział w akcji, turyści mogą zwiedzić bezpłatnie. Organizowane są też liczne warsztaty, pokazy i prelekcje.

- Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego - opowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Do akcji dołącza także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (plac Jana III Sobieskiego 2). Organizatorzy zaplanowali w tym roku trzy spotkania. Wszystkie łączy ten sam temat - moda.

"Prababcia modna"

11 września, niedziela, godz. 12:30

Uczestnicy warsztatów poznają świat modowych wyborów naszych przodków przymierzając ich przepiękne stroje – zopaski, kabotki, kiecki, brucleki czy bizoki, wspólnie nauczymy się "czytać" bytomski strój ludowy oraz przeprowadzimy niecodzienną sesję zdjęciową.

"Antropologia stroju"

11 września, niedziela, godz. 14:00

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję obserwować, w jaki sposób zakres informacji udzielanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Wspólnie nauczymy się "czytać" bytomski strój ludowy, dowiemy się, w jaki sposób tworzy się modę oraz przekonamy się, że nasze prababcie również nie były na nią obojętne.

Haft współczesny. Monika Drożyńska

17 września, sobota, godz. 14:00

W muzeum wyeksponujemy dwie prace tej twórczyni: "Język Śląski" oraz "Om". Obydwie wykonane w roku 2017 techniką haftu płaskiego. Obydwie inspirowane Regionem, a nawet samym miastem Bytom. Spotkanie będzie okazją do zapoznania z kreacją autorki, ale także omówieniem wielkiego powrotu do łask "robótek ręcznych" w aktualnych działaniach artystycznych.

Z okazji Dni Dziedzictwa warto także zajrzeć do nieodległego Nakła Śląskiego, gdzie 17 września czekają na nas kolejne atrakcje.

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Pałac w Nakle Śląskim 7

Może Cię zainteresować:

Damy śląskiej arystokracji już niebawem zawitają do Nakła. Gdzie będzie można je spotkać?

Autor: Urszula Ważna

06/09/2022

Śpiący lew

Może Cię zainteresować:

V Światowy Zjazd Bytomian. Spacery tematyczne po mieście, koncerty i spotkania z artystami

Autor: Patryk Osadnik

06/09/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon