Jest ich całkiem sporo
Karlik, mopek, nocek, gacek, mroczek, borowiaczek czy podkowiec. Na terenie całego kraju spotkać można różne odmiany nietoperzy. Z myślą o ich przyszłości, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła zbieranie informacji o miejscach występowania tych ssaków w Śląskiem.
Lokatorzy na strychu?
Z powodzeniem wybierają opuszczone budynki, obiekty sakralne czy strychy w kamienicach i domach. Teraz, wszystkie schronienia mieszkających w Bytomiu (i nie tylko) nietoperzy - można zgłosić. Wszystko po to by chronić te pożyteczne ssaki. Jeszcze w tym roku planowane są działania, których celem będzie poprawa warunków ich życia.
RDOŚ naprawi szkody
Dodatkowych lokatorów własnej nieruchomości, a także tych, którzy zasiedlili konkretne przestrzenie wspólne - warto zgłosić także po to, by pozbyć się ewentualnych szkód. W ramach środków finansowych rozdysponowanych przez katowicki RDOŚ, możliwa będzie naprawa uszkodzonych elementów konstrukcyjnych w budynkach, zabezpieczenie miejsc, gdzie gromadzą się nietoperze, a także ewentualne usunięcie ich nadmiarów. Szczegóły mają być ustalane po wstępnych oględzinach konkretnej lokalizacji.
Można zgłaszać siedliska
O występowaniu siedlisk nietoperzy w województwie śląskim, informować można RDOŚ. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem sekretariat@katowice.rdos.gov.pl. W wiadomości należy wskazać dokładną lokalizację budynku, dokumentację fotograficzną, informację o typie zasiedlenia (kolonia rozrodcza albo schronienie tymczasowe) i jeśli to możliwe oszacować ilość nietoperzy. Warto zwrócić uwagę także na ewentualne problemy wywoływane przez nietoperze. Do zgłoszenia należy dołączyć dane kontaktowe do właściciela bądź zarządcy obiektu. Lokalnie, zgłoszenie o bytomskich siedliskach przyjmowane są także w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.