Czas Ryby. Inauguracja nowego sezonu artystycznego w Teatrze Rozbark

Przed nami kolejny sezon artystyczny bytomskiego Teatru Rozbark. Oferta jest ciekawa i bardzo różnorodna. Po pandemicznej przerwie, wielu zapewne spragnionych jest nowych doznań związanych ze sztuką. Warto sprawdzić, co przygotowała społeczność teatru.

Teatr
Zastanawiające są okoliczności i czasy, w których przychodzi nam żyć. Okres niepokoju, ciągłych wątpliwości i nieustannego zamykania ust. (…) Szklane ekrany odmawiają nam emocjonalności. Nie umiemy ze sobą żyć. Jesteśmy wciąż obok. Stajemy się rybą? Czyżby? Człowiek-ryba? Ciało bez osobowości? Bez możliwości na własną, indywidualną relację ze światem? Człowiek funkcjonujący, sprawny, a jednak w wizji z głową, która wyraźnie odcina się od ludzkiego ciała. Ciało człowieka-ryby wydaje się napięte i w ciągłej chęci, aby się wypowiedzieć. (…) - Anna Piotrowska

Scena CECHOWNI

W nowym sezonie, w teatrze powołana została Scena Cechownia. Realizowany projekt Magazynu Cechownia opowiadać będzie przede wszystkim o specyfice pracy artystycznej. W rolach głównych aktorzy-tancerze, oraz nowy zespół stażystów, stworzony wraz z PUP w Bytomiu. Nad społecznością Rozbarku czuwają specjaliści: fizjoterapeuci, logopedzi, instruktorzy jogi czy tańca.

Jeszcze w tym roku

W skrócie, na nowej scenie jeszcze w 2021 zobaczyć można będzie: Szekspir Makieta kolektywu dziewczyńskiego blisko Miry Mańki i Anny Rogóż, spektakle Anny Piotrowskiej: Gemini Tryptyk, Policzalni, OUT OF STRUCTURE, PROPAGANDA.ucieleśnienie, Czy mnie kochacie? w reż. Kamila Bończyka, Gwiazdozbiór Gąsior/Baczyńska, premiera Teatru Integra: Bajlandia, Nazwisko w reż. Pauliny Prokopiuk, Tożsamość w rytmie chor. Paweł Grala, Projekt Marleny Hermanowicz, spektakl gościnny węgierskiego Miskolc Ballet Forbidden Paths chor. Garrett Smith. Spektakle dyplomowe WTT: FLYING FISH chor. F. Fehér i Mokosz chor. E. Makohon. Prezentacja spektakli w ramach Polskiej Sieci Tańca: TAB' Nowy Początek, chor. Joanna M. Czajkowska, Sopocki Teatr Tańca, Trans_Miss(i)on, chor. I. Olszowska / F. Fehér, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Real Love, chor. D. Abreau / Lullaby for the Restless, chor. A. Krajewska, Teatr Tańca Zawirowania.

SZEKSPIR MAKIETA

To spektakl kolektywu dziewczyńskiego blisko - Miry Mańki i Anny Rogóż, który otworzy nowy sezon artystyczny. Sztuka prezentowana była z sukcesami na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim, a już w październiku zostanie zaprezentowana w Krakowie na OPEN EYES FESTIVAL.

11 września

To właśnie wtedy, w ramach 11. Nocy Teatrów Metropolii odegrany zostanie Gemini tryptyk w chor. Anny Piotrowskiej, który będzie mocno eksploatowany w tym sezonie.

Edukacja teatralna

Jedna z misji teatru. Zajęcia stałe od początku cieszą się tu wielką popularnością. Angażują zarówno dzieci jak i młodzież, dorosłych a także seniorów. Poniżej lista zajęć taneczno-teatralnych w nowym sezonie: Magdalena Wilczek (zajęcia dla maluszków w grupach wiekowych: 2-3 i 4-5 lat, warsztaty taneczne z rytmiką 5-6 lat), Katarzyna Piskorz (hip hop 9-14 lat, street dance 10-15 lat), Paweł Szlinger (taniec współczesny w dwóch grupach wiekowych 7-11 i 12-16 lat), Paweł Strojewski (zajęcia teatralno-aktorskie 10-15 lat). Zajęcia dla dorosłych w grupach otwartych (16+) poprowadzą: Joanna Brodniak (taniec współczesny), Ewelina Dehn (tańce towarzyskie dla seniorów), Łukasz Szleszyński (joga dance flow), Anna Piotrowska (improwizacja). W ofercie znajdziemy również zajęcia z jogi, prowadzone od lat przez Bożenę Miksę.

Tradycje Rozbarskie

Pora na drugą odsłonę projektu i rozstrzygnięcie konkursu Rozbarczanie na starej fotografii. To niezwykła wystawa fotograficzna stworzona przez mieszkańców Bytomia, którzy nadesłali do placówki swoje skrawki historii. Kuratorem konkursu i wystawy jest pan Leon Wostal, lokalny działacz, kolekcjoner i pasjonat historii. Wystawa fotograficzna starych fotografii jest jednym z modułów projektu pt.: „Tradycje Rozbarskie – Kontynuacja 2021”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”.

ZARAPUJ MNIE ŚLUNSK

We wrześniu rozpocznie się również realizacja projektu ZARAPUJ MNIE ŚLUNSK, którego inicjatorami są teatralni stażyści we współpracy z Fundacją Żywego Słowa Skaczący Słoń z Zabrza. Wspólnie zrealizują oni miesięczny cykl warsztatów tanecznych i wokalnych z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie. W efekcie powstanie teledysk. Finał odbędzie się w połowie listopada na scenie Cechowni.

Działalność społeczna

W tym roku planowany jest nabór do grupy Teatru Integra, a już w grudniu ma odbyć się premiera projektu taneczno-ruchowo-teatralnego pt.: Bajlandia. Celem jest stworzenie bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W tym sezonie teatr Rozbark zorganizuje również zajęcia z zakresu Terapii przez ruch w instytucjach: Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec w Bytomiu, Dom Pomocy Społecznej Republika w Chorzowie, Bytomskie Centrum Wsparcia - Dzienny Dom Pomocy nr 1 w Bytomiu.

Spektakle dyplomowe

Co roku broniący dyplomów studenci ASP w Krakowie, Wydziału teatru Tańca w Bytomiu prezentują na deskach teatru swój dyplomowy spektakl. Kto jeszcze nie widział, koniecznie powinien obejrzeć spektakl węgierskiego choreografa Ferenca Fehéra pt.: FLYING FISH. Jest to realizacja na ponad 20 tancerzy, którzy wręcz wyrywają widownię z foteli.

…i wiele, wiele więcej

Spektakle wyróżnione, premiery, sztuki zrzeszone w Polskiej Sieci Tańca czy Śląska Inicjatywa INTENc/sE. Gościnne występy teatrów czy eliminacje do finału Międzynarodowego SoloDuo Dance Festival, które dają szansę na wyjazd do Budapesztu na finał konkursu o tytuł THE BEST SOLO i THE BEST DUO. W tym sezonie artystycznym, atrakcji nie zabraknie.

(…) Spektakle, które proponujemy Państwu w nowym sezonie artystycznym opierają się na zgłębionej pracy z ciałem w obrębie sztuki tańca, teatru i ruchu. Intryguje nas mocna fizyczność i budowanie przestrzeni, w której emocje rozpychają się i zaskakują. Zapraszam po zgłębianie mocy własnej wyobraźni, zapraszam na dawkę energii, mocy i wzruszeń. Zapraszam na wyrywanie z piersi, na nieokiełznanie, zagubienie. Niech towarzyszy refleksja braku osamotnienia. Tkwimy we wszystkim razem. Współodczuwanie - tego musimy się wciąż uczyć, by nie obudzić się w „czasie ryby?” Anna Piotrowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon