Porady

Program badań przesiewowych - rak jelita grubego


Liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce przekracza 15000 rocznice i stale wzrasta. W zdecydowanej większości przypadków występuje on u osób po 50 roku życiu.

Reklama

Od 2000 roku w Polsce prowadzony jest program badań przesiewowych, który ma na celu wykrywanie zmian w mniejszym stopniu zaawansowania oraz zapobieganiu rozwoju raka poprzez usuwanie polipów. Polipy są to zmiany łagodne na podłożu których z biegiem czasu może rozwinąć się nowotwór złośliwy. Taka przemiana zazwyczaj zajmuje kilka lat.

Badanie kolonoskopii w ramach programu wykonywanie jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, całkowicie bezpłatnie. W trakcie badanie istnieje niewielkie ryzyko przebicia ściany jelita grubego (około 1 perforacji na 10000 badań). Istnieją również pewne przeciwwskazania do wykonania badania. Podczas rejestracji do badania pacjent jest informowany o sposobie przygotowania do niego oraz możliwych powikłaniach.

Do programu badań przesiewowych może zgłosić się każda osoba w wieku od 50 do 65, która nie miała wykonywanej pełnej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. Osoby w wieku 40-49 lat jeśli rak jelita grubego wystąpił u krewnego I stopnia.

Profilaktyczne badanie kolonoskopii w wieku poniżej 40 lat powinno zostać wykonane u osób pochodzących z rodzin, w których występuje zespół Lynch oraz zespół polipowatości rodzinnej. Z reguły takie osoby kierowane są przez poradnię genetyczną.

Więcej informacji oraz ośrodkach, w których możliwe jest wykonanie badania: http://pbp.org.pl

robert rabus malyLekarz Piotr Kościelniak
w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone