Centrum przesiadkowe w Radzionkowie czeka na otwarcie. Obok ma powstać biblioteka

Centrum przesiadkowe w Radzionkowie jest już gotowe i czeka na otwarcie. W przyszłości na ścianie budynku ma powstać mural, a obok - w dawnej restauracji "U Blachuta" - biblioteka. Z kolei w bibliotece Urząd Stanu Cywilnego.

Przy ul. Kużaja w Radzionkowie-Rojcy powstało centrum przesiadkowe. Na zewnątrz znajdują się stojaki na rowery oraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz ławki, tablice informujące o rozkładzie autobusów oraz pociągów, a także toaleta.

A gdzie parking dla samochodów? Około stu pięćdziesięciu metrów dalej, przy ul. Schwallenberga. Aby dostać się stamtąd do centrum przesiadkowego, należy przejść pod wiaduktem kolejowym i na drugą stronę jezdni przez wybudowane w ramach tej inwestycji przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Na przystanku autobusowym Rojca Centrum Przesiadkowe zatrzymują się autobusy linii: 17, 73, 173, 608, 708, M102 (Dawniej 94). Z kolei na peronie kolejowym Radzionków-Rojca zatrzymują się pociągi, które kończą bieg w Katowicach, Kluczborku, Lublińcu, Oświęcimiu oraz Tarnowskich Górach.

Centrum przesiadkowe jest już gotowe. Magistrat czeka jedynie na dopełnienie ostatnich formalności i liczy, że uda się je otworzyć przed końcem 2021 roku.

W dawnej restauracji biblioteka, w bibliotece Urząd Stanu Cywilnego

Wizualizacja, którą zaprezentował Urząd Miasta Radzionków przed przystąpieniem do budowy centrum przesiadkowego, znacząco różni się od efektu końcowego. Zamiast eleganckiej czerni budynek pokryły kolory niebieski oraz żółty. - To nawiązanie do herbu miasta - wyjaśnia rzecznik urzędu Jarosław Wroński.

W przyszłości na głównej ścianie centrum ma powstać jednak mural związany ze śląską literaturą. To wiąże się z planem utworzenia wewnątrz znajdującego się obok budynku dawnej restauracji "U Blachuta" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie.

- Zamierzamy połączyć dotychczasowe filie MBP przy ul. Knosały i Kużaja w jedną, a tam stworzyć dla mieszkańców nowoczesną bibliotekę, w której znalazłoby się też miejsce np. na wystawę stałą o historii Radzionkowa - zdradza Wroński.

Ponadto w budynku biblioteki, która obecnie znajduje się przy ul. Kużaja, ma zostać utworzony Urząd Stanu Cywilnego. Obecnie ślubów udziela się na sali sesyjnej rady miasta. To wiąże się z koniecznością jej częstego przemeblowywania, co dodatkowo skomplikował elektroniczny system, który niedawno wprowadzono do głosowania i transmisji obrad.

Urząd jest na etapie składania wniosków o dofinansowanie projektu przebudowy i adaptacji budynku na potrzeby biblioteki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon