Nagroda ma długą historię. W tym roku bowiem konkurs odbywa się już po raz 23. Do najnowszej edycji zakwalifikowano łącznie 27 realizacji z całego regionu, które spełniają wymagania formalne i zostały zakwalifikowane do dalszej oceny. Większość realizacji ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy. Zgłoszone projekty sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji. Wśród nich znajdują się zarówno inwestycje użyteczności publicznej np. szkoły, centra aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne tj. parki, deptaki, tereny leśne. Są wśród nich zarówno historyczne obiekty, założenia zrewitalizowane, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje.
W zeszłym tygodniu członkowie komisji konkursowej odwiedzili dzielnicę Bobrek i przyjrzeli się przyparafialnemu budynkowi, w którym po przeprowadzeniu prac remontowych powstał Klub Seniora. Opustoszały i zdegradowany od lat gmach zyskał nowe życie, zarówno w sensie tkanki budowlanej jak i funkcji. Klub Seniora ma być miejscem prowadzenia projektów społecznych, warsztatów, ale także miejscem, gdzie mieszkańcy Bobrka - w szczególności seniorzy - mogą się spotkać, porozmawiać lub po prostu pobyć.
Wśród zgłoszonych realizacji znajduje się także remont i przebudowa budynku i pomieszczeń Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Znajdujący się przy ul. Powstańców Warszawskich 12 budynek pełni od lat ważną funkcję kulturalną na mapie naszego miasta, niemniej od bardzo dawna jego stan techniczny i wizualny nie przystawał do jego potencjału. Na szczęście budynek przeszedł gruntowną modernizację i od niespełna roku dzieci oraz młodzież zgłębiają tajniki różnych dziedzin sztuki i kultury zabytkowym gmachu, który odzyskał należny mu blask. Autorami projekty przebudowy obydwu bytomskich zabytków są bytomscy architekci Grzegorz Pronobis i Sylwia Widzisz-Pronobis, dla których równe istotna, jak dbałość o zabytkową wartość obiektów, jest wartość społeczna podejmowanych w nich działań.
Do konkursu zakwalifikowano także nowe lodowisko w Bytomiu, które powstało w miejscu słynnej "Stodoły". Stary obiekt miał być tylko tymczasowy, a ostatecznie przetrwał przeszło 50 lat. W 2019 roku przystąpiono do jego przebudowy, w ramach której praktycznie powstała zupełnie nowa hala. Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów spełnia współczesne standardy, w tym również wymagania niezbędne do organizacji imprez o randze mistrzostw świata. Na trybunach może zasiąść ponad 1400 widzów, w obiekcie zlokalizowano m.in. restaurację, sklep sportowy, minimuzeum hokeja, salę gimnastyczną, siłownię, zaplecze odnowy biologicznej, salę konferencyjną, strefę VIP, profesjonalne stanowiska dziennikarskie, wypożyczalnię sprzętu ze szlifiernią, czy punkt medyczny.
Zgłoszone realizacje zostaną ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, a od dnia dzisiejszego na swoich faworytów głos może oddać publiczność na stronie internetowej npp.slaskie.pl. Wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe. Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2022 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach.