Bytomska strefa ekonomiczna zapełnia się i nie ma już wolnych działek. Po ostatniej transakcji została ostatnia

Inwestorzy wykupują działki na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Hakuby w Bytomiu. Dostępnych gruntów już prawie nie ma, bo po ostatniej transakcji wolna została tylko jedna działka.

Zakłady przy ulicy Hakuby w Bytomiu

Teren po kopalni Powstańców Śląskich został zrekultywowany w 2015 roku, ale pierwszy zakład rozpoczął działalność w tym miejscu dopiero po trzech latach.

- Zazwyczaj długo nic się nie dzieje dopóki nie przyjdzie pierwszy inwestor. Jak potem już przyjdzie, to w szybkim czasie sprzedają się inne nieruchomości - mówi Jacek Bialik, wiceprezes zarządu KSSE.

Po tym, jak w 2018 r. Epco Polska ruszyło w Bytomiu z produkcją paneli do bram garażowych już w następnym roku kolejny inwestor nabył działkę w tutejszej strefie. W czasie, gdy Cora Lighting budowała tu swoją fabrykę oświetlenia, firmy Domgos 2, Dominopack i KoRo Riw nabyły kolejne grunty przy ul. Hakuby.

AND sp. z o.o. zbuduje nowy zakład w Bytomiu

Pod koniec czerwca przedostatnia wolna działka w bytomskiej strefie znalazła nowego właściciela. Została nim firma AND sp. z o.o., która za 2,2 mln zł nabyła 2,3 ha gruntów pod budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej, gdzie pracę znajdzie kilkadziesiąt osób. Zakład ma mieć powierzchnię ok. 5 000 mkw. Oprócz części produkcyjnej przewidziano tam również powierzchnie biurowe i socjalne. Przy obiekcie powstanie niezbędna infrastruktura: parkingi, drogi dojazdowe i zieleń urządzona.

- Wartość całej inwestycji szacujemy na kwotę około 18 mln zł i planujemy jej realizację w ciągu 3 lat. W nowym zakładzie planujemy produkować wprowadzane obecnie nowe modele carportów (wiat na specjalnej konstrukcji) oraz linię nowych garaży i architektury ogrodowej: pergole, domki ogrodowe, wiaty śmietnikowe - mówi Tomasz Paluch, dyrektor AND Sp. z o.o.

Firma AND działa w Bytomiu już od 1991 roku i kilkakrotnie zmieniała lokalizację (zaczynała w Śródmieściu, a w 2005 r. rozpoczęła produkcję na pokopalnianych terenach w Miechowicach). Obecnie zatrudnia ok. 50 pracowników, natomiast po wybudowaniu nowego zakładu planuje zwiększyć zatrudnienie o kolejnych kilkadziesiąt osób. Poszukiwani będą pracownicy obsługujący m.in. prasy krawędziowe, gilotyny do cięcia blach, lasery, zgrzewarki, zaciskarki oraz roboty przemysłowe.

- AND, to firma, której nie musimy szczególne witać, bo działa w naszym mieście od prawie 30 lat. Możemy jej jednak pogratulować, bo nowy teren inwestycyjny to także nowe wyzwania dla firmy. Cieszymy się, że udaje nam się odczarowywać Bytom w oczach inwestorów, którzy dostrzegają, że to miasto jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu, a nasze połączenia komunikacyjne dają możliwości rozwoju - powiedział prezydent Mariusz Wołosz.

Po nabyciu terenu przez firmę AND w bytomskiej strefie jest dostępna już tylko jedna działka. To największy z tamtejszych gruntów - jego powierzchnia wynosi 4,57 ha. Można więc tam zrealizować już dość dużą inwestycję. Warto przy tym nadmienić, że w ramach modernizacji linii kolejowej 131 trwa właśnie przebudowa wiaduktu nad ul. Dąbrowa Miejska stanowiącą główny dojazd do strefy. Dzięki tej inwestycji pod wiaduktem będą mogły przejeżdżać większe pojazdy, co ułatwi transport od strony pobliskiego węzła autostrady A1.

KSSE w Bytomiu8 jpg

Może Cię zainteresować:

Nowe miejsca pracy w Bytomiu? Na inwestorów czeka teren KSSE

Autor: Redakcja

14/04/2023

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Bytom zachwyca swoją architekturą i mieszczańskością i to jest wielki atut biznesowy. Janusz Michałek w „Musimy porozmawiać o Bytomiu”

Autor: Marcin Zasada

03/03/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon