W czwartek, 24 lutego, Rosja oficjalnie zaatakowała Ukrainę. Najważniejsze cele strategiczne zostały zbombardowane, a żołnierze weszli na teren kraju również od strony Białorusi. Rozpoczęła się wojna, która od tygodni wisiała w powietrzu.
O poranku w Urzędzie Miasta Bytom podjęto decyzję o zerwaniu umowy partnerskiej z rosyjskim miastem Dmitrow. - W tym celu o godz. 16.00 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Bytomia - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka magistratu.
- Jest to nasz gest solidarności z partnerami z Żytomierza i Drohobycza, a zarazem głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i rażącego naruszenia prawa międzynarodowego, na które nie może być przyzwolenia - powiedział prezydent Mariusz Wołosz.
Dmitrow, położony około sześćdziesięciu kilometrów od Moskwy, był miastem partnerskim Bytomia od 2005 roku. To jeden z najważniejszych w tej okolicy ośrodków gospodarczo-edukacyjno-kulturalnych.
Bytom udostępni uchodźcom z Ukrainy hale sportowe
Kilka dni wcześniej prezydent Bytomia wysłał listy solidarnościowe do merów ukraińskich miast partnerskich, czyli Tarasa Kuczmy z Drohobycza i Serhija Suchomłyna z Żytomierza.
- Zagrożenia konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą, naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, bardzo nas niepokoją. Śledzimy sygnały płynące od naszych sąsiadów i wyrażamy pełną gotowość wsparcia - powiedział przy tej okazji Mariusz Wołosz.
Samorząd odpowiedział również na pismo wojewody Jarosława Wieczorka w sprawie możliwości przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Zadeklarował udostępnienie dwóch hal sportowych przy ul. Strzelców Bytomskich oraz Kosynierów. Dodatkowe miejsca zostaną przygotowane także w miejskich jednostka, m.in. domach pomocy społecznej czy ośrodku interwencji kryzysowej.
Manifestacja solidarności z Ukrainą w Bytomiu
W czwartek, 24 lutego, o godz. 18.30 na bytomskim rynku odbędzie się manifestacja solidarności z Ukrainą. To inicjatywa oddolna, która wyszła od mieszkańców, jednak Urząd Miejski w Bytomiu zadeklarował wsparcie organizacyjne.