Do Polski dotarł aktywny niż z rejonów morza śródziemnego. Nad terytorium naszego kraju jest on jednak powstrzymywany przez wyże znad Rosji i Francji, w wyniku czego pozostanie on u nas przez kilka dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewa się, że do niedzieli w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim dobowa suma opadów wyniesie nawet do 150 litrów na metr kwadratowy, a punktowo nawet jeszcze więcej.
Z tego względu wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia dla tych regionów. Meteorolodzy ostrzegają przed bardzo szybkimi i niebezpiecznymi wzrostami stanów wody. Mieszkańcy południa kraju otrzymali komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o możliwych podtopieniach.
Wczoraj wojewoda śląski Marek Wójcik wziął udział w wideokonferencji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka i Wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z przedstawicielami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, IMGW-PIB dotyczącej sytuacji meteorologicznej i przygotowaniu odpowiednich działań prewencyjnych i interwencyjnych.
Do walki z żywiołem przygotowują się również samorządy. Nie inaczej jest w Bytomiu.
- Wszystkie służby są w pełnej gotowości, w tym służby komunalne. Dokonaliśmy przeglądu i oczyszczenia wszystkich odpływów i studzienek w newralgicznych miejscach, w których bardzo często dochodzi do podtopień, czy też zalań. Sprawdzone zostały stany poziomu wód w zbiornikach bezodpływowych. - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Jesteśmy maksymalnie możliwie przygotowani na zwalczanie skutków ulewnych deszczy, których się spodziewamy już od dzisiaj, a ta sytuacja ma potrwać do niedzieli - podkreślił.
Miasto przygotowało niezbędne materiały na wypadek podtopień, w tym worki z piaskiem. Można je zauważyć np. na ulicy Piłsudskiego. Ponadto odwołane zostały miejskie imprezy plenerowe. Na ten weekend zaplanowane były m.in. obchody 170-lecia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Z powodu spodziewanych ulew przełożono je na 5 i 6 października.
W razie wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń związanych z opadami deszczu mieszkańcy mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami 47 851 02 15 lub 998, czy przez e-mail pczk@um.bytom.pl