Ratunek dla Krystyny. Konserwator przeprowadził kontrolę na wniosek prezydenta

Szyb Krystyna chociaż jest wizytówką Bytomia, niestety wraz z upływem czasu niszczeje, a jej właściciel nie za bardzo kwapi się do naprawy zabytkowego obiektu. Co robić? Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia wystosował wniosek o kontrolę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Ta dbyła się 10 sierpnia. Czy wieża zostanie wreszcie uratowana?

ARC
Szyb Krystyna w Bytomiu

- Obiekt, który współtworzy panoramę miasta, z każdym rokiem niszczeje. Dlatego, podobnie jak w przypadku Elektrociepłowni Szombierki, poprosiłem o kontrolę służby konserwatorskie - napisał na Facebooku Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Właściciel nie jest zainteresowany ratowaniem zabytku

Wieża wyciągowa szybu Krystyna dawnej KWK Szombierki jest obecnie w rękach prywatnego właściciela. Jej kontrola odbyła się 10 sierpnia. Uczestniczyło w niej wiele osób: przedstawiciele WKZ, Miejski Konserwator Zabytków, zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda… Brakowało tylko osoby, która powinna być najbardziej zainteresowana sprawą, czyli samego właściciela. Mimo prawidłowego zawiadomienia, nie stawił się on na kontroli.

- Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych nie tylko w Bytomiu, ale również w Polsce. Niestety obiekt z każdym rokiem niszczeje, dlatego złożyliśmy wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przeprowadzenie pilnej kontroli obiektu oraz zweryfikowanie realizacji wcześniejszych zaleceń pokontrolnych - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Bytom bierze sprawy w swoje ręce

Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecyduje o dalszym losie naszego zabytkowego szybu Krystyna zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jest o co walczyć. KWK Szombierki zlikwidowana została w 1997 roku, a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 roku. Pozostała po niej tylko wieża wyciągowa szybu Krystyna, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia.

Wyciągowa wieża szybu Krystyna ma 57 metrów wysokości. Była to wówczas pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot. W jej górnej części na wysokości ok. 40,6 metrów umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM oraz 2400 KM. Warto dodać, że w kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie zabudowanej wieży wyciągowej szybu Krystyna, a cztery lata później w szybie tym ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy 3264 KM.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon