Bytom przymierza się do likwidacji płonącej hałdy na granicy z Radzionkowem

Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił wstępne konsultacje rynkowe dotyczące likwidacji płonącej hałdy na granicy z Radzionkowem, która utrudnia życie mieszkańcom. - Celem wstępnych konsultacji rynkowych jest uzyskanie informacji i doradztwo w zakresie metod i dostępnych na rynku rozwiązań wskazanego problemu - czytamy w biuletynie informacji publicznej. Oszacowano, że likwidacja hałdy będzie kosztowała kilka milionów złotych.

Patryk Osadnik
Hałda na granicy Bytomia i Radzionkowa

Zwałowisko na granicy Bytomia i Radzionkowa widać już na mapach z lat 50. i 60., ale trafiał tutaj przede wszystkim materiał z KWK "Powstańców Śląskich" oraz ZGH "Orzeł Biały" w latach 80. i 90. W 2007 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła rekultywację nieużywanej hałdy, którą z czasem zarosły trawy, byliny i drzewa.

Niestety podczas budowy autostrady A1 w latach 2011-2012 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wydał zgodę na eksploatację materiału na tym terenie, co nie tylko doprowadziło do degradacji krajobrazu, ale przede wszystkim do samozapłonu hałdy. W 2021 roku we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przeprowadzono pilotażowe loty dronami z kamerami termowizyjnymi nad bytomsko-radzionkowską hałdą, które wykazały na powierzchni temperaturę miejscami przekraczającą 153 stopnie Celsjusza. Dla okolicznych mieszkańców najbardziej uciążliwy jest jednak siarkowy zapach, który rozchodzi się z wiatrem.

Bytom przymierza się do likwidacji płonącej hałdy

Według dr. inż. Zenona Różańskiego z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, jedynym sposobem na wygaszenie hałdy jest "całkowita lub częściowa rozbiórka, wychłodzenie materiału i ponowne jego wbudowanie z zastosowaniem niezbędnych zasad profilaktyki pożarowej oraz rekultywacja biologiczna terenu".

- Przeprowadziliśmy wstępne konsultacje rynkowe z podmiotami, które zajmują się profesjonalnym wygaszaniem hałd. Uzyskaliśmy m.in. informacje dotyczące szacunkowych kosztów takiej operacji. To realnie około trzech milionów złotych - poinformowała nas niedawno Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Z kolei 29 lipca w biuletynie informacji publicznej magistratu pojawiło się ogłoszenie dotyczące likwidacji płonącej hałdy na granicy z Radzionkowem.

- Celem wstępnych konsultacji rynkowych jest uzyskanie informacji i doradztwo w zakresie metod i dostępnych na rynku rozwiązań wskazanego problemu, możliwych do osiągnięcia rezultatów, koniecznych kosztów i możliwości ich zminimalizowania, pomoc w przygotowaniu opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji warunków zamówienia, określenia warunków umowy z wykonawcą zamówienia, w oparciu o informacje pozyskane z rynku i konsultacje z potencjalnymi wykonawcami - czytamy w ogłoszeniu.

Zgłoszenia są przyjmowane do 18 sierpnia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon