Karetka dla Drohobycza
O przekazanie ambulansu poprosił prezydenta Mariusza Wołosza mer Drohobycza, Taras Kuczma. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo już w piątek, 25 lutego miasto Bytom i Fundacja Petralana uruchomiły wspólną zbiórkę na zakup karetki. Zaledwie w trzy dni uzbierano ponad 50 503 zł! Bardzo szybko zakupiono specjalistyczny pojazd, przeprowadzono przegląd techniczny i załatwiono niezbędne formalności, aby czym prędzej dostarczyć go do naszego miasta partnerskiego.
- Dziękuję wszystkim mieszkańcom Bytomia, a także każdemu kto wsparł zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu dla naszego miasta partnerskiego Drohobycza. Podziękowania kieruję również do Fundacji Petralana, która odpowiedziała na naszą prośbę i w ekspresowym tempie uruchomiła zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu niezbędnego na Ukrainie - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Dzisiejszego popołudnia ambulans został załadowany po sam dach lekami oraz artykułami medycznymi, które przekazali Bytomianie do Lokalu w Bytomiu przy pl. Sobieskiego 3, gdzie prowadzona jest zbiórka darów dla Ukraińców. Gdy do środka nie dało się już wepchnąć więcej rzeczy, to prezydent Mariusz Wołosz zasiadł za kierownicą i wyruszył w kierunku polsko-ukraińskiej granicy, na której ma dojść do przekazania pojazdu.
- W bytomskiej fabryce mineralnej wełny skalnej Petralana oraz w koksowni MMG od lat ramię w ramię z Polakami pracują Ukraińcy. W obliczu trwającej wojny nie tylko zorganizowaliśmy zbiórkę na ambulans, ale także zaoferowaliśmy miejsca pracy dla uchodźców - mówi Wojciech Greczkowicz, prezes Fundacji Petralana.
Wóz i sprzęt dla ukraińskich strażaków
W pomoc ukraińskim służbom ratowniczym zaangażowali się również bytomscy strażacy. Komenda Miejska PSP w Bytomiu w reakcji na apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazała samochód SLRt z wyposażeniem oraz agregat pompowy AP 4000. Pojazd jest wyposażony w urządzenia hydrauliczne służące do ratowania ludzi zakleszczonych w rozbitych samochodach oraz używane do przecinania i podnoszenia konstrukcji metalowych, żelbetonowych i ułatwiających dotarcie do osób, które znajdują się pod gruzami. Bez wątpienia taki sprzęt będzie potrzebny w obecnych warunkach panujących na Ukrainie.
Strażacy zawodowi wraz z druhami z OSP w Górnikach i Stolarzowicach postanowili podarować Ukraińcom również m.in. ubrania specjalne, buty, kominiarki, hełmy, rękawice, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, armaturę wodną (węże pożarnicze, prądownice, rozdzielacze), motopompy, apteczki i torby PSP R1.