Bytom był pierwszym w Polsce samorządem, który zorganizował GIS Day (od 2004 roku).
Bez dostępu do szybkiej informacji nie wyobrażamy sobie już życia. Dziś wystarczy kilka kliknięć w odpowiednie strony internetowe, a możemy za pomocą komputera znaleźć się na drugim końcu świata albo zobaczyć planowaną trasę przejazdu na urlop. Za pomocą aplikacji możemy zmierzyć liczbę przebytych kilometrów w trakcie porannego biegania, a dzięki odpowiedniemu programowi przestrzennemu – zaprojektować nowe mieszkanie łącznie z umeblowaniem.
Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy skrupulatnie liczą, mierzą i nanoszą to wszystko na mapy. Ich praca wykorzystywana jest również na przykład do poprawy bezpieczeństwa w mieście Z Systemu Informacji Geograficznej codziennie korzystają setki tysięcy ludzi.
W trakcie najbliższej konferencji w Bytomiu omawiane będą m.in. zagadnienia dotyczące: budowy inteligentnego miasta, stworzenia nowoczesnego Centrum Obsługi Inwestora, a także kształcenia przyszłych geodetów. Zainteresowanie tym zawodem w ostatnich latach jest bardzo duże – mówi Wojciech Jeszka, Naczelnik Wydziału Geodezji UM. Problem w tym, że spora część absolwentów ma zbyt ogólne wykształcenie i po ukończeniu szkoły zasilają szeregi bezrobotnych, tymczasem kształcenie geodetów powinno być ukierunkowane. Pokuszę się o stwierdzenie, że specjaliści z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej znajdą pracę wszędzie. Na przykład w geomarketingu.
Uczestnicy konferencji dowiedzą się również w jaki sposób i na jakie projekty będzie można pozyskać środki unijne w ramach dyrektywy INSPIRE w latach 2014-2020.
Rozstrzygnięty będzie również konkurs dla uczniów bytomskich szkół Mapa Skarbów Bytomia.
GIS Day powstał z inicjatywy National Geographic Society. Na całym świecie organizowany jest od końca lat 80-tych ubiegłego wieku. To dzień, w którym twórcy technologii propagują idee zastosowań aplikacji i technologii GIS w szkołach, na uczelniach na całym świecie.
W Polsce organizowany jest zazwyczaj przez środowiska naukowe, niemniej od kilku lat, wzorem Bytomia, organizują go również samorządy.