Prokuratura Rejonowa w Bytomiu śledztwo w sprawie uszkodzenia Elektrociepłowni Szombierki prowadzi na wniosek prezydenta miasta Mariusza Wołosza, który w marcu ubiegłego roku powiadomił o możliwości popełniania przestępstwa przez ówczesnego właściciela obiektu - Rezonator S.A.
W toku postępowania przesłuchano ponad dwadzieścia osób. Zebrano kilkanaście tomów akt. Przedłużyło się ono jednak o kilka miesięcy, ponieważ nie można było przesłuchać najważniejszej osoby, czyli prezesa spółki, która od 2016 roku zarządzała obiektem. Przedstawiał on bowiem dokumenty, z których wynikało, że uniemożliwia to jego stan zdrowia. Ostatecznie czynności udało się przeprowadzić.
Były właściciel EC Szombierki stanie przed sądem
W poniedziałek, 5 grudnia, dowiedzieliśmy się, że wkrótce Prokuratura Rejonowa w Bytomiu złoży akt oskarżenia w sprawie uszkodzenia zabytku przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki, czyli prezesowi Rezonator S.A.
- Postępowanie jest już na końcowym etapie. Planujemy złożyć akt oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki - informuje prok. Marek Furdzik.
Postępowanie prokuratorskie ma zakończyć się jeszcze w 2022 roku.
Ustawa
o ochronie zabytków wskazuje,
że "kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia
wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu" lub do lat dwóch
w przypadku działania nieumyślnego. Dodatkowo w przypadku skazania
za uszkodzenie zabytku wymiar sprawiedliwości orzeka obowiązek
przywrócenia go do stanu poprzedniego lub - jeśli to niemożliwe -
nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszy Ochrony Zabytków.
"To duża odpowiedzialność i zobowiązanie"
Zdaniem społeczników to przestroga dla wszystkich właścicieli zabytków.
- To może być postępowanie wzorcowe, które pokaże właścicielom zabytków, że trzeba o nie dbać. Akt oskarżenia to wyraźny komunikat, że zakup obiektu zabytkowego, o dużej wartości dla dziedzictwa kulturowego, to przede wszystkim duża odpowiedzialność i zobowiązanie. Nie tylko finansowe, ale również wobec społeczeństwa - mówi Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.
- Należy podkreślić, że mówimy nie tylko o celowym niszczeniu, ale także niszczeniu poprzez zaniechanie, które również jest przestępstwem - dodaje.