Oba ugrupowania chcą się wykazać przed wyborcami. PO aby odzyskać utraconą pozycję, a BIS żeby zaprzeczyć coraz powszechniejszej opinii o zawłaszczaniu władzy tylko dla siebie i swoich koalicjantów. Na razie w wyścigu prowadzi Platforma...
Klub przedstawił projekt uchwały, który trafił do konsultacji. Radni Platformy proponują, aby Budżet Obywatelski opiewał na sumę 7,5 mln zł. Te pieniądze miałyby zostać rozdzielone pomiędzy pięć okręgów konsultacyjnych. Ich obszar pokrywałby się z obszarem dotychczasowych okręgów wyborczych, a środki zostałyby podzielone po równo. Każdy okręg otrzymałby 1,5 mln zł do rozdysponowania.
Na co miałyby być przeznaczane te pieniądze? Pomysły mieliby zgłaszać sami mieszkańcy na specjalnych formularzach wraz z podpisami 25 mieszkańców. Projekty pozytywnie zakwalifikowane pod względem formalno-prawnym trafiałyby do Bazy Projektów. Następnie w okręgach odbywałoby się głosowanie w wyznaczonych do tego punktach oraz poprzez formularze elektroniczne.
Dlaczego PO nie wdrożyło budżetu obywatelskiego w ciągu sześciu lat swoich rządów? - Mieliśmy założenia do projektów inicjatywy obywatelskiej i budżetu obywatelskiego gotowe pod koniec 2011 roku. Prawda jest taka, że w radzie miejskiej był i jest spory opór do tego typu projektów. Nie posuwało się to tak do przodu jak byśmy tego chcieli. Później przyszedł rok 2012, który wszystko poprzestawiał - wytłumaczył nam radny Michał Bieda.
BIS z kolei zamierza przedstawić swoją koncepcję Budżetu Obywatelskiego wraz z budżetem gminy na przyszły rok. Przedstawiciele ugrupowania wyjaśniają, że obie uchwały muszą iść w parze. Jeśli w miejskim budżecie nie będzie środków na projekty mieszkańców, to o Budżecie Obywatelskim nie może być mowy. Aktualne plany przewidują jednak sumę 2 milionów złotych na ten cel. W grudniu ma zostać zorganizowana debata na temat wdrożenia Budżetu Obywatelskiego i szczegółów jego funkcjonowania.
Proponowane kwoty przez oba ugrupowania znacznie się różnią, dlatego można spodziewać się, że projekt Platformy Obywatelskiej zostanie odrzucony. Jak można się domyślić, powodem będą ograniczone możliwości finansowe naszego miasta.
Budżet Obywatelski w innych miastach
- Ruda Śląska - 2 mln zł
- Chorzów - 1,6 mln zł
- Dąbrowa Górnicza - 5 mln zł
- Katowice - 1 mln zł