Kolejne budynki dawnej KWK Rozbark w Bytomiu doczekają drugiej szansy. Jest umowa w tej sprawie

Kolejna przestrzeń po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark w Bytomiu, doczeka się zmiany. Chodzi o budynek dyrekcji i centrali telefonicznej przy ul. Tuwima.

UM w Bytomiu
Budynek dyrekcji dawnej KWK Rozbark

Zabytki „wróciły” do miasta

W 2024 roku, zabytkowy budynek dyrekcji i centrali telefonicznej KWK Rozbark, zostały przejęte przez gminę Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Z kolei dziś, 20 stycznia 2025, umowę wydzierżawienia obiektów od miasta podpisał Dobrymi Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Warto przypomnieć, że obecnie - to największe w tej części Europy centrum wspinaczkowo-siłowe, powstałe na byłych terenach kopalnianych. Część Skarpy to po prostu zrewitalizowana budynek maszynowni Bończyk.

Ponowne zagospodarowanie

Zarówno budynek dawnej dyrekcji, jak i centrala telefoniczna - przez lata stały puste. Dzięki rozległym planom rewitalizacji kolejnych terenów pokopalnianych, KS Skarpa, przy wsparciu środków unijnych, planuje remont, a następnie - ponowne zagospodarowanie ocalonych obiektów, wraz z przylegającym do nich terenem.

Pamięć o dzielnicy

Izba Tradycji, Izba Przyszłości czy Mieszkanie Rozbarskie. To tylko część planów na zagospodarowanie dawnego budynku dyrekcji KWK Rozbark. Ponadto, w wyremontowanej przestrzeni, prowadzone będą liczne projekty edukacyjne realizowane przez Skarpę. Jeśli chodzi o budynek dawnej centrali telefonicznej - ten ma posłużyć jako przyszłe mieszkania socjalne i społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Zgodnie z deklaracjami, inwestycje mają być gotowe już w 2027.


Subskrybuj bytomski.pl

google news icon