Budowę rozpoczęto w lutym. Pierwsze miesiące upłynęły na przygotowywaniu terenu pod nowe boisko piłkarskie, trybuny oraz budynek klubowy. Wykonawca - firma Tamex Obiekty Sportowe - po wykonaniu prac markoniwelacyjnych przystąpiła do budowy kanalizacji deszczowej, obejmującej m.in. zabudowanie pod ziemią potężnych zbiorników, dzięki którym możliwe będzie ponowne wykorzystywanie wód opadowych. W kwietniu wykonano wykop pod budynek klubowy, co pozwoliło przekonać się jak duży będzie ten obiekt. Obecnie wylano już tzw. "chudy beton" i rozpoczęto roboty zbrojeniowe płyty fundamentowej, a także ukończono podstawy dla przyszłych masztów oświetleniowych. Aby 30-metrowe słupy mogły ustać w pionie wykonano dla nich potężne betonowe bloki sięgające kilka metrów poniżej poziomu gruntu.
- Jestem zadowolony z postępu robót, ponieważ przebiegają one zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie wykonawca pracuje nad właściwym przygotowaniem infrastruktury podziemnej i posadowienia, ale już niedługo będziemy widzieli, jak powstaje budynek i wszystkie elementy charakterystyczne dla boiska piłkarskiego. Mam na myśli przede wszystkim ponad 30-metrowe maszty oświetleniowe - powiedział Sławomir Kamiński, prezes zarządu Bytomskiego Sportu Polonii Bytom.
Inwestycja obejmuje budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego spełniającego kryteria systemu licencyjnego PZPN i UEFA, dzięki czemu możliwe będzie rozgrywanie na nim meczy ligowych z udziałem kibiców. Po obu stronach pola gry powstaną trybuny zapewniające 2,2 tys. miejsc, natomiast w narożnikach staną maszty oświetleniowe pozwalające na korzystanie z obiektu po zmroku i realizację transmisji telewizyjnych. Za jedną z bramek przewidziano budowę trzykondygnacyjnego budynku, w którym znajdą się pomieszczenia szatniowe, minimuzeum Polonii Bytom, kawiarenka z tarasem dla rodziców kilkuset młodych adeptów piłki nożnej oraz miejsce dla nowo powołanej sekcji e-sportu. Budynek ma stać się również nowym domem drużyny seniorów.
Co istotne, projekt kompleksu przewiduje możliwość jego rozbudowy do wymogów licencyjnych I ligi bez konieczności ingerencji w podstawowe, zrealizowane już elementy konstrukcyjne. W ten sposób grająca dziś w III lidze Polonia Bytom przez najbliższe lata nie będzie musiała martwić się o to, gdzie rozgrywać swoje mecze, jeśli uda się jej awansować do wyższych klas rozgrywkowych. Najważniejsze jednak, że zarówno seniorzy, jak i młodzi zawodnicy akademii wreszcie będą mieli godne warunki do treningów.
Inwestycja jest realizowana w systemie "projektuj i buduj". Wykonawca przez pierwsze 6 miesięcy przygotowywał projekt budowlany, a po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpił do prac budowlanych. Według zakładanego harmonogramu roboty budowlane mają trwać piętnaście miesięcy, a obiekt powinien być gotowy wiosną przyszłego roku. Realizowany etap inwestycji warty jest 30 mln 478 tys. zł.