W czerwcu minionego roku spółka Bytomski Sport Polonia Bytom zawarła umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą - firmą Tamex Obiekty Sportowe S.A. - na budowę nowego boiska wraz z zapleczem treningowym przy ul. Olimpijskiej i Piłkarskiej. Przez pierwsze pół roku trwały prace projektowe i proces uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych, natomiast inwestycja weszła w fazę realizacji w lutym.
Od tego czasu prace intensywnie postępują. Dotąd wykonawca ukończył już konstrukcję parteru i części pierwszej kondygnacji budynku zaplecza sportowego z jednoczesnym wykonaniem elementów instalacji sanitarnych. Obserwatorzy z pewnością zauważyli, że postawiono już cztery maszty oświetleniowe o wysokości 36 metrów, na których zamontowano oświetlenie o łącznej mocy maksymalnej ok. 150 kW. Trwają też prace związane z budową instalacji zraszania boiska.
Wkrótce firma Tamex Obiekty Sportowe przystąpi do wykonania podbudowy mineralnej z kruszywa łamanego płyty boiska. Z kolei na koniec września planowane jest ukończenie konstrukcji całego budynku. Wówczas rozpocznie się wykonywanie pokrycia dachowego.
Zgodnie z planem inwestycja ma potrwać do wiosny przyszłego roku. To jednak nie oznacza, że piłkarze będą mogli zacząć korzystać z nowego obiektu, ponieważ nim to nastąpi, muszą zostać przeprowadzone procedury odbiorowe.
Dzięki temu, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem, ale też przez rozpędzoną inflację postanowiono, by nie hamować dużego tempa prac oraz ograniczyć znaczący wzrost kosztów poprzez przyśpieszenie realizacji inwestycji i zmianę harmonogramu płatności. W poniedziałek Rada Miejska zadecydowała o przesunięciu wydatkowania kwoty 1,1 mln zł z 2023 na 2022 rok w celu uregulowania faktur za wykonane już roboty budowlane, których przeprowadzenie przewidywano dopiero na przyszły rok.
- Współpraca z wykonawcą układa się bardzo dobrze. Wszystkie roboty budowlane są realizowane zgodnie z harmonogramem, a część z nich została wykonana, mimo iż termin realizacji przypadał dopiero w 2023 roku - mówi Sławomir Kamiński, prezes spółki Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z.o.o. - Dzięki temu nie poniesiemy dodatkowych kosztów, które mogłyby się pojawić, gdyby wykonawca zrealizował je zgodnie z harmonogramem. Wówczas ceny towarów mogłyby być o wiele wyższe niż obecnie - podkreśla Sławomir Kamiński.
W ramach trwającej inwestycji powstaje pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, przy którym wybudowane zostaną również trybuny umożliwiające rozgrywanie na tym obiekcie meczów z udziałem ponad 2,2 tys. widzów. Ponadto projekt przewiduje budowę trzykondygnacyjnego budynku, który pomieści pomieszczenia szatniowe, minimuzeum Polonii Bytom, kawiarenkę z tarasem dla rodziców młodych zawodników akademii piłkarskiej oraz miejsce dla nowo powołanej sekcji e-sportu. Obiekt będzie spełniać wymogi PZPN i UEFA odnośnie rozgrywek polskiej I ligi bez konieczności przyszłej ingerencji w podstawowe, zrealizowane już elementy konstrukcyjne wykonane w ramach bieżącego zadania. W tym sezonie drużyna seniorów Polonii Bytom rywalizuje na poziomie III ligi.
Wartość realizowanego etapu inwestycji wynosi 30,4 mln zł.