Budowa farm fotowoltaicznych na terenach po KWK „Centrum” i „Miechowice” wstrzymana

Nie będzie farm fotowoltaicznych na terenach po dawnych kopalniach „Centrum” i „Miechowice” w Bytomiu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała co prawda decyzje środowiskowe na realizację tych przedsięwzięć, ale nie zamierza ich realizować. W najbliższych dniach planuje podpisać z samorządem Bytomia i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną list w sprawie przyszłości tego terenu.

D. Lekszycki
Bytom Teren kopalni Centrum

W ciągu ostatnich kilku tygodni Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała decyzje środowiskowe dla budowy farm fotowoltaicznych na terenie

  • dawnej kopalni „Centrum” (przy ul. Łużyckiej),
  • dawnej kopalni „Miechowice” (ul. Racjonalizatorów).

W obu przypadkach po uzyskaniu stosownych opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Sanepidu oraz Wód Polskich uznano, że nie ma potrzeby, aby przeprowadzać ocenę oddziaływania na środowisku. Taka informacja zawsze cieszy inwestora, gdyż skraca formalności, ale w tym przypadku po stronie SRK entuzjazmu nie widać.

- W tej lokalizacji planujemy zupełnie inne przedsięwzięcie. Budowanie farm fotowoltaicznych w centrum miasta blokuje tereny i możliwości wykorzystania tego w celach prorozwojowych - powiedział nam Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń (na stanowisko został powołany z początkiem kwietnia, wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla obu inwestycji zostały złożone przez SRK w ubiegłym roku, czyli za poprzedniego zarządu).

Jak zapowiedział, jeszcze w czerwcu 2024 r. spółka podpisze z miastem Bytomiem i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną stosowny list trójstronny dotyczący tego terenu.

Przypomnijmy, że wedle wstępnych planów na terenach po KWK „Miechowice” (do 26 ha) SRK planowała budowę farmę fotowoltaiczną o mocy do 22 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą (stacje transformatorowe, magazyny energii), mającą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby pompowni wykorzystywanych przy odwadnianiu zlikwidowanych kopalń. Analogiczny cel miała mieć instalacja fotowoltaiczna na terenach po KWK „Centrum”. W ramach tego przedsięwzięcia planowano budowę farmy o mocy do 28 MW i powierzchni do 33 ha, a także dwóch stacji transformatorowych oraz minimum 108 falowników wraz z infrastrukturą techniczną.

Teren kopalni Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

1000 mieszkań i tereny zielone powstaną na gruntach po byłej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Kto będzie budował?

Autor: Michał Wroński

13/06/2024

Kopalnia Makoszowy Zabrze

Może Cię zainteresować:

Spółka Restrukturyzacji Kopalń sprzedała teren po KWK „Makoszowy”. Powstanie tam terminal intermodalny

Autor: Michał Wroński

06/06/2024

EC Miechowice

Może Cię zainteresować:

Konserwator blokuje rozbiórkę zabytkowej elektrociepłowni w Bytomiu. "Zachowanie leży w interesie społecznym"

Autor: Michał Wroński

25/05/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon