Naturalnie, aby winda służyła latami, należy ją regularnie serwisować, a gdy zużycie elementów osiąga graniczne wartości określone tzw. resursem1 – wymieniać na nowszy model. Z tego obowiązku doskonale zdaje sobie sprawę Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która na przestrzeni lat regularnie modernizuje lub wymienia na nowe, dźwigi osobowe w swoich zasobach.
Gdy awaria goni awarię..
Windy to bardzo pomocne urządzenia, które w miarę upływu czasu coraz częściej się psują. Co zatem zrobić, gdy awaria goni kolejną awarię? W takiej sytuacji Spółdzielnia powinna rozważyć zmianę dźwigu osobowego. Wydawać by się mogło, że rozsądnym (z finansowego punktu widzenia) wyborem jest wymiana lub regeneracja poszczególnych elementów. Cóż, ceny części zamiennych do starszych modeli poszybowały w górę, a ich dostępność na rynku jest ograniczona. Zdecydowanie wydłuża to czas naprawy, co powoduje ogromny dyskomfort dla użytkowników, szczególnie tych z wyższej kondygnacji. Nie da się ukryć, że nowe windy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowania.
Urządzenia, które były montowane w blokach z lat 70. czy 80. często posiadają ciężkie drzwi, ich otwieranie bywa problematyczne dla Lokatorów, zwłaszcza seniorów i osób niepełnosprawnych. Dodatkowo systemy sterowania wind dwubiegowych nie były zbyt dokładne. Zdarzały się sytuacje, w których urządzenia zatrzymywały się między piętrami, czy nie trafiały w poziom podłogi. Przeskoczenie wysokiego stopnia było dość kłopotliwe. Na całe szczęście technologia rozwija się również w tej dziedzinie i nowe windy są bezpieczniejsze, a ich systemy sterowania są zdecydowanie bardziej precyzyjne, dzięki czemu zatrzymują się w odpowiednim miejscu.
Nowa winda, stary szyb
Firmy specjalizujące się w wymianie i modernizacji wind doskonale zdają sobie sprawę, ze nowe dźwigi osobowe muszą być bezpieczne, a także dopasowane do konkretnego budynku.
Szyby, otwory drzwi szybowych, jak i wysokości nadszybia w wielu blokach różnią się i niezmiernie trudno jest wprowadzać w nich jakiekolwiek zmiany. Dlatego specjaliści, w porozumieniu z Zarządcą, decydując się na montaż nowatorskich dźwigów muszą uwzględnić zastane warunki. W Bytomiu na takie rozwiązanie zdecydowała się Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która w ubiegłym roku dokonała kompleksowej wymiany pięciu dźwigów osobowych oraz modernizacji trzech kolejnych. Naturalnie nasuwa się pytanie, na czym polegały te prace? Między innymi na:
- wymianie wciągarek na energooszczędne wersje,
- montażu nowych układów sterowań (układy sterowania również poprawiają energooszczędność i optymalizują pracę dźwigów. W praktyce oznacza to, że do jednego wezwania podjeżdża tylko jedna winda, która jest bliżej),
- wymianie kabin dźwigów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza poruszających się na wózku inwalidzkim.
Kabiny zostały wyposażone m.in. w przyciski dyspozycji, oznaczone alfabetem Braille’a, czy głosowe informacje o poszczególnych przystankach, które pojawiają się również na wyświetlaczu.
„Staramy się, aby nasze dźwigi spełniały najwyższe standardy europejskie. Współpracujemy z wykonawcami krajowymi, jak i zagranicznymi. W dbałości o komfort i zadowolenie Mieszkańców BSM będziemy kontynuować również w bieżącym roku modernizacje i wymiany tych urządzeń. Na dzień dzisiejszy planujemy wymianę czterech oraz modernizację piętnastu dźwigów. W kolejnych latach modernizowane będą wszystkie dźwigi osobowe z zasobów BSM, które tego wymagają.” – podkreśla Andrzej Panek, Prezes BSM.
Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa stawia na jakość
Tak, to prawda. Spółdzielnia BSM nie stoi w miejscu. Jej liczne inwestycje i działania są tego dowodem. Stawia na jakość i profesjonalizm. Spółdzielnia od kilku lat sukcesywnie wymienia windy w swoich zasobach na nowe lub zleca ich modernizację. Do tych zadań wyłaniane są firmy gwarantujące wykonanie na najwyższym poziomie.
Mieszkańcy budynku przy pl.
Wojska Polskiego 8 od połowy kwietnia br. mogą korzystać z nowej
windy, spełniającej rygorystyczne, europejskie standardy. Nowy
dźwig to przede wszystkim ogromny komfort użytkowania. Urządzenie
zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także
seniorów. Nowoczesny design nie dość, że jest przyjemny dla oka,
to jeszcze podnosi walory estetyczne budynku. Dodatkowo nowe
urządzenie wykorzystuje znacznie mniej energii niż dotychczas
eksploatowane windy z napędem. Tym samym skutecznie obniża koszty
użytkowania, co z pewnością odczują Lokatorzy budynku. Oczywiście
takie rozwiązanie wpływa również na samą wartość
nieruchomości, która skutecznie się zwiększa. Nie da się ukryć,
że BSM wie, jak zadbać o Mieszkańców i jeszcze w tym roku planuje
wymianę lub modernizację wind w swoich zasobach. Nie pozostaje nic
innego, jak tylko czekać na ich kolejne realizacje.
Bytomska Spółdzielnia
Mieszkaniowa
www.bsm.bytom.pl
| Facebook
ul. Kolejowa 1a, 41-902 Bytom
32 281 12 91 |
zarz@bsm.bytom.pl