Bronisław Komorowski i Adam Michnik przyjadą do Bytomia. Spotkanie w Teatrze Rozbark

W Bytomiu będzie można posłuchać m.in. byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a także pierwszego bytomskiego posła po przełomie z 1989 roku, czyli... Adama Michnika który jest, redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej". Na spotkanie "Kultura debaty publicznej kluczem do społeczeństwa obywatelskiego" zaprasza senatorka Halina Bieda.

GOV
Bronisław Komorowski

Tzw. wybory kontraktowe, które zostały przeprowadzone w 1989 roku, były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Większość miejsc w Sejmie RP była zapewniona przedstawicielom PZRP, ale wszystkie pozostałe - w demokratycznym głosowaniu - zdobyli kandydaci opozycji. Przypadło im także 99 na 100 miejsc w Senacie.

Być może dziś mało kto o tym pamięta, ale pierwszym posłem z okręgu bytomskiego został wówczas Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

- Kazimierz Kutz udzielał mi korepetycji, kiedy startowałem do Sejmu z Bytomia. Dla mnie to była obca kraina, nic o niej nie wiedziałem. Przyszedłem do niego i cały dzień starannie notowałem wszystko, co mi mówił. Na koniec zapytałem, co mam mówić, jak odpowiadać na pytania. Powiedział: "Ślązacy to są fajni ludzie, niech pan po prostu będzie sobą", a ja jąkając się przyznałem, że nie powinienem mieć z tym kłopotu - powiedział Adam Michnik w Parlamencie Europejskim, gdzie niedawno uczestniczył w debacie dotyczącej języka śląskiego.
Dawny Woolworth w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Woolworth wróci do Bytomia? Kiedyś w mieście działał już sklep tej sieci

Autor: Tomasz Borówka

05/04/2023

Debata z udziałem Bronisława Komorowskiego i Adama Michnika

W środę, 12 kwietnia, o godz. 17.00 w Teatrze Rozbark będzie okazja, aby posłuchać Adama Michnika podczas spotkania z cyklu Debaty Senackie, w którym udział wezmą także:

  • Tomasz Grodzki (marszałek Senatu RP),
  • Halina Bieda (senatorka),
  • Bronisław Komorowski (prezydent RP w latach 2010-2015),
  • Tomasz Dostatni (dominikanin).

Temat spotkania to "Kultura debaty publicznej kluczem do społeczeństwa obywatelskiego".

- Jako Senat staramy się organizować wysłuchania publiczne, konsultacje i angażować obywateli w cały proces legislacyjny, jeśli dotyczy to ważnych tematów. Debaty Senackie są z kolei jednym z pomysłów na to, aby wywołać dyskusję i uwrażliwić ludzi na pewne sprawy. Wszyscy doświadczamy tego, że poziom debaty publicznej jest obecnie bardzo niski, dlatego chcemy o tym rozmawiać - tłumaczy Halina Bieda.

Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Debata będzie transmitowana m.in. w mediach społecznościowych Senatu.

Jan kukulka diamentowy szlak

Może Cię zainteresować:

Lombard w galerii sztuki. Jak film o bytomskim przybytku zainspirował artystów. Otwarcie wystawy "Lombard Bytom" w CSW Kronika 15 kwiernia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon