Tzw. wybory kontraktowe, które zostały przeprowadzone w 1989 roku, były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Większość miejsc w Sejmie RP była zapewniona przedstawicielom PZRP, ale wszystkie pozostałe - w demokratycznym głosowaniu - zdobyli kandydaci opozycji. Przypadło im także 99 na 100 miejsc w Senacie.
Być może dziś mało kto o tym pamięta, ale pierwszym posłem z okręgu bytomskiego został wówczas Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".
- Kazimierz Kutz udzielał mi korepetycji, kiedy startowałem do Sejmu z Bytomia. Dla mnie to była obca kraina, nic o niej nie wiedziałem. Przyszedłem do niego i cały dzień starannie notowałem wszystko, co mi mówił. Na koniec zapytałem, co mam mówić, jak odpowiadać na pytania. Powiedział: "Ślązacy to są fajni ludzie, niech pan po prostu będzie sobą", a ja jąkając się przyznałem, że nie powinienem mieć z tym kłopotu - powiedział Adam Michnik w Parlamencie Europejskim, gdzie niedawno uczestniczył w debacie dotyczącej języka śląskiego.
Może Cię zainteresować:
Woolworth wróci do Bytomia? Kiedyś w mieście działał już sklep tej sieci
Debata z udziałem Bronisława Komorowskiego i Adama Michnika
W środę, 12 kwietnia, o godz. 17.00 w Teatrze Rozbark będzie okazja, aby posłuchać Adama Michnika podczas spotkania z cyklu Debaty Senackie, w którym udział wezmą także:
- Tomasz Grodzki (marszałek Senatu RP),
- Halina Bieda (senatorka),
- Bronisław Komorowski (prezydent RP w latach 2010-2015),
- Tomasz Dostatni (dominikanin).
Temat spotkania to "Kultura debaty publicznej kluczem do społeczeństwa obywatelskiego".
- Jako Senat staramy się organizować wysłuchania publiczne, konsultacje i angażować obywateli w cały proces legislacyjny, jeśli dotyczy to ważnych tematów. Debaty Senackie są z kolei jednym z pomysłów na to, aby wywołać dyskusję i uwrażliwić ludzi na pewne sprawy. Wszyscy doświadczamy tego, że poziom debaty publicznej jest obecnie bardzo niski, dlatego chcemy o tym rozmawiać - tłumaczy Halina Bieda.
Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Debata będzie transmitowana m.in. w mediach społecznościowych Senatu.