Oprócz warstwy teoretycznej, na warsztatach nie zabraknie cennej dawki praktyki. Głównym celem jest uświadomienie uczestnikom (spotkanie przeznaczone jest wyłącznie dla kobiet i dzieci) potencjalnych zagrożeń i przedstawienie licznych form niebezpieczeństw, z którymi można spotkać się w przestrzeni miejskiej. I co najważniejsze - pokazanie, jak można zachować się w takich sytuacjach.
Pomóc może już sama wiedza
Chętni dowiedzą się, jak rozpoznać ewentualne niebezpieczne sytuacje, a także, jak próbować ich uniknąć. Nie zabraknie również prezentacji technik samoobrony, przydatnych podczas realnego zagrożenia. To m.in. techniki atakowania i uderzania przy wykorzystaniu podstawowych ciosów i kopnięć, poznanie wrażliwych punktów na ciele człowieka (takich, które warto zaatakować), odpowiednie użycie przedmiotów, które znajdują się w pobliżu czy próba wdrożenia widzenia peryferyjnego. Poruszony zostanie także psychologiczny aspekt samoobrony, dotyczący chociażby możliwości opanowania stresu w takich sytuacjach. Prowadząca warsztaty (Danuta Monasterska) opowie także o pewnych niezbędnych cechach, które (dla zdrowia i bezpieczeństwa) warto rozwijać w życiu codziennym. Mowa o sile, sprawności i wytrzymałości fizycznej.
Narażone są także dzieci
Choć wiele podobnych spotkań, zazwyczaj przeznaczonych jest głównie dla kobiet, w tym wypadku - organizatorzy zwrócili również uwagę również na zagrożone dzieci w wieku szkolnym. Umiejętność samoobrony potrzebna jest także najmłodszym. To oni są znacznie bardziej narażeni na potencjalne niebezpieczeństwo. Podczas spotkania, poruszone zostaną zagadnienia z zakresu samoobrony, które nieletni - z powodzeniem wykorzystają nie tylko w szkole.
Jak, gdzie, kiedy?
Wszyscy chętni, którzy planują wziąć udział w wydarzeniu zobowiązani są jedynie do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Na warsztaty należy zabrać wygodny strój, obuwie zmienne oraz napój. Otwarte warsztaty z bezpieczeństwa osobistego i samoobrony dla kobiet oraz dzieci odbędą się 30 sierpnia 2024 o godz. 17:00 na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych przy pl. Jana III Sobieskiego 1. Zgodnie z założeniem, całe spotkanie ma potrwać około 2 godzin. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.
Organizatorami warsztatów są Stowarzyszenie SALUS działające na rzecz bezpieczeństwa osobistego i przeciwdziałania przemocy, oraz bytomscy radni - Barbara Wadowska, Beata Adamczyk-Nowak i Michał Staniszewski.