Wzorem lat ubiegłych Muzeum Górnośląskie zaprasza na wystawę czasową poświęconą tradycji liczącej sobie nawet osiem wieków – budowaniu szopek bożonarodzeniowych. W tym roku na wystawie zawitają dzieła z całego globu.
Każda z blisko 50 szopek wykonana jest z innego materiału
Wystawa „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” ma pokazywać różnice w stylu, kształcie, rozmiarze i materiale użytym do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat.
Część eksponatów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), kilka – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka innych powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków lego czy plastiku.
Każda z blisko 50 szopek, wykonanych od końca XIX wieku do czasów współczesnych, jest z innego materiału.
Pierwsze oprowadzanie kuratorskie już 17 grudnia o godz. 14.00
Na tegorocznej wystawie zestawione będą szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.
W niedzielę, 17 grudnia o godzinie 14.00 zwiedzających oprowadzać będzie po wystawie jej kuratorka, Anna Grabińska-Szczęśniak.
Wystawa mieści się w budynku przy ul. Korfantego 34 i potrwa od 15 grudnia 2023 do 2 lutego 2024. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.
Może Cię zainteresować:
Wybieg dla psów w Bytomiu, w Parku Kachla, zwany Psią Polaną – teraz ogrodzony i wyposażony
Może Cię zainteresować: