Grzegorz Gerwazy Gorczycki kojarzony jest głównie z Krakowem - gdzie spędził największą część swojego życia, z Chełmnem, w którym prowadził szkołę akademicką, a także z Pragą i Wiedniem, bo tam studiował. Ten ceniony na całym świecie twórca muzyki sakralnej pierwsze szlify odebrał jednak w Rozbarku. Lada dzień przyjadą tu współcześni kompozytorzy, którzy zagrają na cześć wielkiego mistrza.
Prócz The King's Singers wystąpią takie grupy jak: Ensemble Peregrina, Camerata Silesia, Orkiestra Muzyki Nowej, Cantus Floridus, Parnassos oraz Contento Core & ExTempore. W ich repertuarach nie zabraknie najznakomitszych utworów Gorczyckiego.
Festiwal to jednak nie same koncerty. „Gorczycki antico e moderno" będzie okazją, by przyjrzeć się miejscom związanym z dorobkiem rozbarskiego mistrza. Piesza wycieczka jego śladami wyruszy 5 października spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Życiu i twórczości Gorczyckiego poświęcone będą też wykłady, panele dyskusyjne i wystawa. Chętni zobaczą dodatkowo film dokumentalny na jego temat.
Więcej o festiwalu | Gorczycki antico e moderno.