Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe to inwestycja, o której mówi się od lat. Popularna BeCeTka ma zmniejszyć ruch samochodowy w centrum Bytomia, ułatwić mieszkańcom dostęp do dróg wylotowych (np. DTŚ i DK79), a także uatrakcyjnić tereny pokopalniane dal inwestorów.
Najbliżej budowy BeCeTki było, a przynajmniej tak się wydawało, na przełomie lat 2015-2016, kiedy w budżecie miasta zabezpieczono 13 milionów złotych na wkład własny w inwestycję, przygotowano projekt i zabezpieczono grunty pod budowę. Rozstrzygnięto nawet przetarg na realizację, opiewający na sumę prawie 245 milionów złotych
Trasa Północ-Południe miała być gotowa w 2018 roku. Wszystko było jednak uzależnione od uzyskania dofinansowania. Miasto o pieniądze starało się wówczas dwukrotnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (Fundusze Unii Europejskiej). Za pierwszym razem projekt trafił na listę rezerwową.
Aby sprostać wymaganiom drugiego konkursu podzielono inwestycję na dwie części, z czego w ostatniej chwili się wycofano, więc projekt nie spełnił wymagań formalnych i został odrzucony. Opozycja zarzuciła ówczesnemu prezydentowi Damianowi Bartyli, że zamiast 100 milionów złotych wkładu własnego na BeCeTkę wolał wybudować kompleks sportowy dla Polonii Bytom. Do tego również nie doszło.
BeCeTka znów nieuchwytna. Bytom nie otrzyma pieniędzy
Bytomski samorząd w 2021 roku podjął kolejne starania o dofinansowanie chociażby części Trasy Północ-Południe, której budowę podzielono już nie na dwa, ale cztery etapy. W ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, gdzie priorytetem były inwestycje drogowe, miasto chciało pozyskać 300 milionów złotych na realizację odcinka od ul. Zabrzańskiej (DW 925) do ul. Wrocławskiej (DK 94).
I tym razem się nie udało. Dofinansowanie pojedynczych projektów w wysokości ponad 100 milionów złotych przyznano jedynie województwu śląskiemu, wielkopolskiemu, małopolskiemu oraz Warszawie. Bytom otrzyma za to pieniądze na przebudowę ul. Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego (30 milionów złotych), a także termomodernizację Szkoły Podstawowej numer 2 przy ul. Arki Bożka (4,5 miliona złotych).
Dowiedz się więcej: Zmierzch bytomskiej Wenecji? Bytom pozyskał wielomilionową dotację
- Obecnie realizacja Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe jest podzielona na cztery etapy. Koszt całej inwestycji szacujemy na około 900 milionów złotych - przekazała Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.
BeCeTka pozostaje jedną z dróg priorytetowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a miasto zamierza starać się o dofinansowanie jej budowy przez Unię Europejską.