Artysta własnoręcznie remontuje jeden z budynków warsztatów naprawczych wąskotorówki

Michał Rejner już jakiś czas temu wziął sprawy w swoje ręce i rozpoczął remont jednego z budynków dawnych warsztatów naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, gdzie tworzy własną pracownię. Teraz postępy relacjonuje także na Instagramie. Remont skomplikował przeciekający dach, który podwoił koszty.

Michał Rejner to bytomski artysta, któremu rozpoznawalność przyniósł przede wszystkim wyjazd i wystawa obrazów w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski tworzył swoje dzieła m.in. w Elektrociepłowni Szombierki, a od pewnego czasu przygotowuje nową pracownię wewnątrz jednego z budynków dawnych warsztatów naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którego adaptację zaproponował mu Urząd Miejski w Bytomiu.

70-80 ton kruszywa na zasypanie kanałów

Budynek ma czternaście metrów wysokości. Michał chciałby stworzyć wewnątrz dużą przestrzeń do pracy latem, a także mniejszą, którą mógłby bez problemu ogrzać, aby tworzyć również zimą. Zdecydowaną większość prac wykonuje własnoręcznie. Zasypał już stare kanały, do czego zużył 70-80 ton kruszywa, zrobił betonową posadzkę, wzmocnił popękane ściany...

- Wymieniłem zniszczone cegły, uzupełniłem ubytki, a na zewnątrz nawet pomalowałem już dużą część elewacji. W ostatnich dniach udało mi się ciśnieniowo umyć większość ścian w środku. Kiedy to dokończę, zajmę się kolejnymi pracami - opowiada Michał. - Przy użyciu koparki udało się przekopać klomby wokół budynku. Teraz trzeba jeszcze nawieźć ziemi, posadzić trawę, a w kilku miejscach także bluszcz. Chcę, żeby to było naprawdę ładne miejsce - dodaje.
Byt michal rejner

Może Cię zainteresować:

Artysta industrialny Michał Rejner. Tworzył w EC Szombierki. Teraz przygotowuje pracownię w hali napraw wąskotorówki

Autor: Patryk Osadnik

03/04/2022

Aby relacjonować postępy prac, Bytomianin założył nawet specjalne konto na Instagramie (rejner.pracuje). - Skupiam się na remoncie, nie mam czasu na malowanie, ale chciałbym pozostać w kontakcie z moimi odbiorcami. Stąd ten pomysł - wyjaśnia.

Przeciekający dach skomplikował remont

Artysta planował, że wprowadzi się do nowej pracowni jesienią 2022 roku. Z tym może być jednak problem, ponieważ przeciekający dach, którego naprawę wyceniono kilka miesięcy temu na 26 tys. złotych, skomplikował remont i podwoił koszty.

- Duża przestrzeń do pracy na pewno będzie gotowa na czas. Mała? Nie wiadomo. To zależy, czy uda mi się do tego czasu podłączyć gaz oraz inne instalacje, a to stoi pod znakiem zapytania - tłumaczy Michał.

Docelowo wewnątrz ma mieć możliwość tworzenia nawet rzeźb o wysokości do czterech metrów, bo tyle wynosi wysokość drzwi, a także o wadze do ośmiu ton, bo tyle może prawdopodobnie unieść zamontowana tam suwnica.

Warsztaty naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Może Cię zainteresować:

Co dalej z warsztatami Górnośląskich Kolei Wąskotorowych? Pojawiają się zainteresowani obiektem

Autor: Patryk Osadnik

05/04/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon