Muzeum w Wodzisławiu mieści się w dawnym Pałacu Dietrichsteinów, przy ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza 2.
Jego zalążkiem była Izba Regionalna. W roku 1971 została przekształcona w muzeum, a impulsem do tego stały się imponujące wyniki badań archeologicznych na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Lubomi. Badania te prowadził je zespół archeologów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pod kierownictwem słynnego Jerzego Szydłowskiego. Ekipa bytomskich badaczy odkryła bezcenne archeologiczne skarby. I to dużo!
Decydujący wpływ na powstanie wodzisławskiej placówki muzealnej miały w tym czasie badania archeologiczne prowadzone pod patronatem Rybnickiego Zjednoczonego Przemysłu Węglowego przy współpracy z Prezydium Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim. Badania realizowane były w latach (1966-1970) przez zespół archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu kierowane przez prof. dr hab. Jerzego Szydłowskiego na jednym z najcenniejszych stanowisk wczesnośredniowiecznych w Polsce-grodzisku Golęszyców w Lubomi - czytamy w historii Muzeum w Wodzisławiu.
To było wspaniałe grodzisko
- Od dawna wiadomo było, że jest tam położone wspaniałe grodzisko - wspominała te badania dr Elżbieta Szydłowska, archeolożka i żona prof. Szydłowskiego. - Pierwsze badania prowadził tam jeszcze przed wojną, w latach 1933-1938, Roman Jakimowicz. Mąż wystarał się o sponsoring badań ze strony kopalni Anna, należącej do Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Dali pieniądze, sprzęt, domki kempingowe, autobus przystosowany do celów mieszkalnych. Do tego wysłali uczniów szkoły górniczej jako robotników na wykopie. Badania te trwały 5 lat.
Dlaczego jednak zabytki będące plonem badań bytomskich archeologów nie trafiły do Muzeum Górnośląskiego?
Chodziło o ogromną liczbę zabytków, których Muzeum Górnośląskie nie byłoby w w stanie przejąć ze względów lokalowych - tłumaczyła mi w 2017 r. dr Szydłowska.
Dodając, że ponieważ Lubomia leży w powiecie wodzisławskim, od początku zakładano, że zabytki pozyskane w czasie badań oraz całość dokumentacji trafią do Wodzisławia, a nie do Bytomia.
Dlatego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu przyjęło uchwałę o powołania do życia miejskiego Muzeum. Ministerstwo Kultury i Sztuki przychylnie odniosło się do tej inicjatywy. 3 czerwca 1971 r. nowa placówka została uroczyście otwarta. Jej pierwszym dyrektorem został archeolog Werner Pierzyna, współpracownik prof. Szydłowskiego.
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Będąc w Wodzisławiu Śląskim, nie zapomnijcie wstąpić do tamtejszego Muzeum. Nie pożałujecie. Pamiętajcie tylko, że w poniedziałek - jak to często z muzeami bywa - jest zamknięte. Zaś w pozostałe dni tygodnia godziny otwarcia ma takie:
- od wtorku do czwartku od 8.00 do 14.00
- w piątek od 14.00 do 20.00
- w sobotę od 9.00 do 15.00
- w niedzielę od 12.00 do 18.00
Może Cię zainteresować:
Zagadka średniowiecznego zabytku w Bytomiu. Czym był tajemniczy krzyż pokutny w Łagiewnikach?
Może Cię zainteresować: