997

Od dziś policjanci mogą sprawdzać przebieg samochodowego licznika


Dziś wchodzą w życie nowe uprawnienia policji. Od 7 listopada mundurowi podczas kontroli drogowej będą mogli sprawdzić przebieg pojazdów, ale to nie jedyna zmiana.

Reklama

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego ma ukrócić proceder „cofania” liczników. Przewidziano też zaostrzone kary dla nieuczciwych handlarzy, którzy postępują w ten sposób. Obecnie grozi im za to od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Przypomnijmy, że do tej pory obowiązek sprawdzania przebiegu pojazdów leżał w gestii okręgowych stacji kontroli pojazdów. Dokonywano tego podczas corocznego przeglądu samochodów.

- Po wejściu w życie rozporządzenia kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie – czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na kontroli się nie zakończy, bo funkcjonariusz będzie musiał wpisać aktualny przebieg samochodu do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dodatkowo, jeżeli po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego (np. ciężarowego lub autobusu) pojawią się jakieś zastrzeżenia, będzie go można skierować na bardziej szczegółowe badania.

Co się jeszcze zmieniło?

Rozszerzono katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Nastąpi to np. w momencie, kiedy kierowca będzie chciał zapłacić za mandat za pomocą karty płatniczej. Co więcej, podczas tzw. szybkich testów trzeźwości funkcjonariusz w mundurze nie ma już obowiązku wylegitymowania się każdemu kierowcy, a podczas kontroli przewożonych odpadów, gdy pojawią się wątpliwości dotyczące ładunku, policjant będzie mógł zerwać plomby zabezpieczające.

Zgodnie z nowelizacją, policjanci podczas prowadzenia działań kontrolnych będą mogli zatrzymać radiowóz w miejscu, w którym jest to zabronione (np. na zakazie), lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. - Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów – wyjaśnia oficer prasowy bytomskiej policji.

fot. KMP w Bytomiu

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (11 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #187333 2019/11/09 02:18
bardziej chodzi o zasady - wszystko i wszyscy pod kontrolą a potem ludziska mają focha - jak to? to państwo tego nie kontroluje? tracimy czujność...
eldonato Avatar
eldonato odpowiedział w temacie: #187330 2019/11/08 14:18
Niech sprawdzają. Jak się nie ma nic do ukrycia to czego się obawiać? To samo tyczyło się tematu kontroli opału i dymu z komina, bardzo wiele osób to bolało jakby mieli coś do ukrycia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #187327 2019/11/08 13:26

Passphrase napisał: [...]Kwestia zasadnicza to wpuszczanie milicji do naszej własności, w tym wypadku samochodu.

Pan policjant komentując nowe przepisy w TV, powiedział: kierowca może zostać poproszony o podanie/odczytanie stanu licznika. Nie było mowy o wchodzeniu do samochodu.
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #187320 2019/11/08 10:42
Naimad - w ogólnym rozrachunku państwo jakoś to bilansuje. Jedni korzystają z opieki medycznej co tydzień, jedni w ciągu całego swojego życia i opłacania składek nie kosztują nawet ułamka kwoty jaką w skali całego życia wydadzą. Nie w tym problem. Kwestia zasadnicza to wpuszczanie milicji do naszej własności, w tym wypadku samochodu.
Naimad Avatar
Naimad odpowiedział w temacie: #187312 2019/11/07 19:48
Skoro droga wybudowana jest też za moje to dlaczego urzędnik z Warszawy będzie mi mówił jak szybko mam po niej jechać. Droga jest za moje a nie za jego.
Co do składek na służbę zdrowia. W rodzinie żony był przypadek operacji mózgu. Koszty takiej imprezy są takie, że moje prawnuki musiałby jeszcze spłacać pożyczkę.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.