997

Śmierć w kopalni Bobrek [AKTUALIZACJA]

W niedzielę w ruchu Bobrek kopalni Bobrek-Piekary miał miejsce zawał skał. W jego wyniku przysypanych zostało dwóch pracowników zakładu. Jeden z nich zmarł.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło o 12:19 podczas spinania prawej gąsienicy kombajnu chodnikowego typu FR 160 przez dwóch ślusarzy z oddziału mechanicznego. Skały stropowe i ociosowe na długości 8 metrów zwaliły się na ich głowy. Jeden z mężczyzn zdołał o własnych siłach wydostać się z zagrożonego rejonu, a drugi został przysypany rumoszem skalnym.

Reklama

Aby wydobyć 34-latka zorganizowano akcję ratunkową, w której wzięło udział 6 zastępów kopalnianej stacji ratownictwa górniczego oraz 4 zastępy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Odnaleziono go o 19:10, lecz lekarz wezwany na miejsce stwierdził zgon.

Zbadaniem wypadku zajmie się Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (11 replies).

bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #177228 2018/02/09 12:18
- 85% energii elektrycznej w Polsce pochodzi ze spalania węgla.
- 70% ciepła w Polsce uzyskuje się ze spalania węgla.

Ten miks energetyczny nie zmieni się jakoś specjalnie w ciągu najbliższych dekad, jeśli nie powstanie do 2030 elektrownia jądrowa (koszt około 22-25 mld zł).

Poza tym sytuacja demograficzna i starzenie się społeczeństwa będą wzmacniać rolę taniego węgla w miksie.

1) W 2017 w Polsce było 9 mln emerytów i rencistów (30% wszystkich wyborców). Mediana świadczenia emerytalnego to 1600 zł netto. Dominanta świadczenia emerytalnego to około 1350 zł netto. Mediana wieku w Polsce w 2017 przekroczyła już 40 lat.
2) Tak wygląda animacja zmiany mediany wieku w Polsce i innych krajach europejskich w ciągu najbliższych dekad:

www.visualcapitalist.com/animation-rapidly-aging-western-world/

Z powyższego wypływa jeden podstawowy wniosek. Kilkanaście milionów emerytów i rencistów w Polsce ze świadczeniami na poziomie 800-1000 zł netto (wg ekonomistów świadczenia emerytalne tej wysokości otrzymywać będzie większość emerytów) nigdy nie zgodzi się, żeby podatki zamiast na emerytury i służbę zdrowia przeznaczane były na dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych, dopłaty do farm wiatrowych lub zakupu paneli solarnych. Wiemy, że koszty ogrzewania sieciowego będą w Polsce rosły, koszty ogrzewania gazowego także znacznie wzrosną, szczególnie po 2022, kiedy Polska będzie musiała uwolnić ceny gazu dla gospodarstw domowych - oznacza to, że przyszli emeryci i renciści będą masowo odchodzić od tego typu systemów ogrzewania i wracać do węgla spalanego w tanich kotłach centralnego ogrzewania lub piecach kaflowych. Dlatego m.in. kompletnym nonsensem są te wszystkie dzisiejsze inicjatywy próbujące ograniczać niską emisję, które całkowicie abstrahują od zmian demograficznych i możliwości finansowych obywateli.
Przyszły Bytom z populacją składającą się z 40%-50% emerytów i rencistów z bieda świadczeniami to będzie trochę inne miejsce do życia niż obecnie.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #177225 2018/02/08 20:53

Maciej Polok napisał: Np to że kopalnie to dobro, jeżeli tak ich bronisz - rozumiem dają ci chleb więc zawsze będziesz za nimi stał murem.
Podaj tu kilka zalet jakie mamy z tych kopalń.

Nie,nie daja mi chleba ale wszystko co tu jest to w dużej mierze dzięki nim.To miasto wyrosło na weglu i jemu zawdzięcza swoja świetność.To,że dzieje sie zle to wina ludzi nie kopalni.

PS.Może i kiedys węgiel sie skończy ale na razie to jemu zawdzięczamy ciepło i prąd.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #177217 2018/02/08 16:51
Spokojnie złoża są udokumentowane na 40 lat. Ale to wcale nie znaczy że nie ma tam więcej węgla. Za 20 lat geolodzy mogą znaleść i udokumentować złoża na kolejne 100 lat.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #177215 2018/02/08 16:30
Twierdzisz, że tak będzie jeszcze przez 200 lat? Złoża kopalni Bobrek są szacowane na ok. 40 lat. To wbrew pozorom dość bliska perspektywa i dobrze by było już teraz powoli się przygotowywać do chwili, gdy węgiel w Polsce się wyczerpie. Nie uważam, że trzeba od razu zamykać kopalnie, ale nie można zachowywać się, jakby nigdy miało to nie nastąpić...
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #177214 2018/02/08 16:01
Dają węgiel z którego masz prąd w gniazdu i dzięki temu możesz kwękać na forum. Tak jest dziś i będzie jeszcze następne 200 lat.

A bajki o prądzie ze słońca wiatru czy elektrowni atomowej można w Polsce sobie wsadzić między bajki.

Reklama
Promocja noworoczna