80 lat od Tragedii Miechowickiej. Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach

W sierpniu 2024 roku radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. W związku z obchodami w całym regionie odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. W najbliższą niedzielę, 26 stycznia, w Miechowicach zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej, a następnie odbędzie się Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”.

fot. UM Bytom
Bytom pomnik tragedii gornoslaskiej

80 lat od tragicznych wydarzeń na Górnym Śląsku

W 2025 roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń, które odcisnęły piętno na najnowszej historii Górnego Śląska. Wydarzenia związane z wkroczeniem Armii Czerwonej w styczniu 1945 i późniejszymi zbrodniami komunistycznych władz Polski na ludności cywilnej Górnego Śląska nazywa się Tragedią Górnośląską. Na terenie Bytomia żołnierze radzieccy dopuścili się największych zbrodni w dniach 25 — 28 stycznia 1945 roku w tracie "Walki o Miechowice". Już w pierwszych godzinach po wkroczeniu Rosjan mieszkańcy Miechowic odczuli na własnej skórze przemoc, grabieże, gwałty, a także niczym nieuzasadnione morderstwa, których ofiarą mogło paść nawet 380 osób. Dramatyczne wydarzenia z Miechowic określa się mianem Tragedii Miechowickiej.

Rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej już w sierpniu 2024 roku. Z kolei 8 stycznia 2025 roku senatorowie przez aklamację podjęli uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w której Senat oddał cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska.

W uchwale podkreślono, że w styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, której pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. W trakcie tragicznych wydarzeń do Związku Radzieckiego z Górnego Śląska deportowano około 46 tys. osób - według oficjalnych danych. Wielu Górnoślązaków doznało także pobytów w obozach pracy i więzieniach. „Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w projekcie.

Rok 2025 ustanowiono „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” także w Bytomiu. Radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli jednogłośnie uchwałę poświęconą 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w poniedziałek 13 stycznia.

Obchody w Bytomiu

Uroczystości związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach odbędą się w niedzielę, 26 stycznia. Rozpoczną się o godzinie 14:00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Później, o godzinie 14:30 przy ul. Stolarzowickiej 19 już po raz IX odbędzie się Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”. Inscenizacja organizowana jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”

Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej są organizowane wspólnie przez województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP oraz Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Śląski i Wojewoda Opolski.

Bytom plac Sikorskiego

Może Cię zainteresować:

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich historyczne nazwy?

Autor: Tomasz Borówka

16/01/2025

Bytom 4 LO

Może Cię zainteresować:

Wycieczka po IV LO w Bytomiu, secesyjnym majstersztyku. Rajzę po "Sikoraku" 1 lutego 2025 r. organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok

Autor: Katarzyna Pachelska

17/01/2025

Oferta sklepu jest naprawdę bogata

Może Cię zainteresować:

To nie jest kolejny second hand. Na Dworcowej powstał pierwszy w Bytomiu, zwierzęcy charity shop

Autor: Aleksandra Szlęzak

16/01/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon