Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 przez lata borykał się z problemami finansowymi. Wciąż wiele jego zakątków wygląda, jakby zatrzymał się w nich czas, jednak placówka ciągle realizuje kolejne inwestycje, które wprowadzają ją w XXI wiek. Obecnie trwa warta 12 mln zł termomodernizacja, za 1,5 mln zł kupiono najnowocześniejszy mikroskop dla neurochirurgów, a nieużytkowane od 40 lat zachodnie skrzydło niedawno zyskało nowy dach, dzięki czemu będzie można je w końcu zagospodarować.
Jedną z ostatnich inwestycji było utworzenie drugiej pracowni angiografii, na potrzeby której całkowicie przebudowano szereg pomieszczeń w budynku A3. Zakres prac obejmował m.in. wyburzenie niektórych ścian i postawienie nowych oraz wykonanie specjalistycznych instalacji. W efekcie oprócz sali badań powstały: sterownia, pokój przygotowawczy, śluza dla personelu, zaplecze socjalne i maszynownia ulokowana w piwnicach gmachu. Warto podkreślić, że zgodnie z współczesnymi standardami na ścianach i podłogach znajduje się homogeniczna wykładzina, natomiast wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane.
Sercem całej inwestycji jest angiograf Philipsa wyposażony w 20-calowy detektor nowej generacji zapewniający podobno bardzo dobrą jakość obrazów podczas zabiegów naczyniowych. Tor przetwarzania obrazów umożliwia szczegółowe wizualizowanie małych naczyń w bardzo wyraźny sposób. System obsługuje również obrazowanie całego ciała. Sprzęt umożliwia szybsze wykonywanie zabiegów, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Członkowie zespołu mogą wykonywać wszystkie czynności na jednym lub kilku stanowiskach roboczych w sterowni i pracowni, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Oznacza to, że podczas przeprowadzania badania RTG personel w sterowni może przeglądać poprzednie obrazy pacjenta, przygotowywać następne badanie lub finalizować opis badania innego pacjenta. Jego zakup stanowił największy koszt - aż 4,2 miliona złotych.
- Szpital zyskuje drugą pracownię angiografii, co przy naszej wielospecjalistyce jest koniecznością - powiedział Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4. - Zwiększy się dostępność do zabiegów dla pacjentów oddziałów: kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurologii i neurochirurgii. Co ważne, jesteśmy jednym z 24 w kraju centrów udarowych leczących ostry udar niedokrwienny za pomocą trombektomii mechanicznej. Dołączyliśmy też do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. To wiąże się z większą ilością zabiegów i potrzebą stałego dostępu do sprzętu - dodał.
Inwestycja została sfinansowana ze środków samorządu województwa śląskiego.
- Mam nadzieję, że nowe pracownie wpłyną nie tylko na ilość, ale i na jakość wykonywanych badań. Nowy sprzęt zwiększa bezpieczeństwa pacjentów - stwierdziła Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego.
Od 2016 roku szpital dysponuje już jednym angiografem. Przy użyciu tego urządzenia tylko w ubiegłym roku wykonano aż 1700 zabiegów. Dzięki drugiej pracowni lecznica będzie mogła wykonywać ich jeszcze więcej.