Marek Napiórkowski – jazzowy artysta wszechstronny
Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obecnie Uniwersytecie Muzycznym w Bydgoszczy, na którym również wykłada i uzyskał tam stopień profesora. Przez ponad 10 lat tworzył grupę Funky Groove. Styl Napiórkowskiego określany jest jako unikatowy i niepodrabialny. Tę wyjątkowość doceniały kapituły wielu nagród, przyznając mu tytuły i wyróżnienia takie jak: Jazzowy Gitarzysta Roku, Jazzowy muzyk roku, Gitarzysta roku czy nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku: Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa.
Przez ponad dwadzieścia lat działalności Napiórkowski współpracował z wieloma muzykami. Tworzył ponad 150 albumów, w tym z takimi postaciami jak: Natalia Kukulska, Leszek Możdżer, Henryk Miśkiewicz, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Urszula Dudziak czy Dorota Miśkiewicz. Przez osiemnaście lat pracy twórczej z Anną Marią Jopek nagrał z wokalistką kilkanaście płyt. Komponował także na albumy: Dawida Podsiadły, Moniki Brodki, Edyty Geppert, Grzegorza Turnaua, Wojciecha Młynarskiego.
Marek Napiórkowski SEXTET – kto tworzy formację?
Oprócz wspomnianego gitarzysty i lidera sekstetu do ekipy jazzmanów należy jeszcze kilku muzyków. Kim są?
- Henryk Miśkiewicz – klarnecista, saksofonista, kompozytor. Występował w takich zespołach jak: Jazz Carriers, Big Band „Stodoła”, Swing Session.
- Adam Pierończyk – gra na saksofonie tenorowym i altowym. Najlepszy Saksofonista Sopranowy według kilkunastu konkursów „Jazz Forum”.
- Michał Tokaj – pianista. Znany głównie z koncertów z Grzegorzem Karnasem, kwintetem Jaromira Honzaka oraz współpracą z Agą Zaryan.
- Robert Kubiszyn – produkuje, aranżuje, gra na kontrabasie i gitarze basowej. Od kilku lat działa z zespołami Krzysztofa Cugowskiego oraz Grzegorza Turnaua.
- Paweł Dobrowolski – jako perkusista współpracuje z wieloma zespołami, muzykami i artystami, a także uczestniczy w pracy artystycznej kapel: Laboratorium, SBB czy Karimski Club.
Improwizacja jazzowa autorstwa Marek Napiórkowski Sextet będzie miała miejsce już 11 stycznia. Zapraszamy do Cavatina Hall w Bielsku-Białej.
Cavatina Hall – jazzowy repertuar na najbliższe miesiące
Bielska sala koncertowa jest jednym z niewielu miejsc w Europie, w których muzyka klasyczna i jazz brzmią tak dobrze. Wysokiej jakości system nagłośnieniowy w Cavatina Hall pozwala na odbiór dźwięków w idealnej formie. Niezależnie od tego, czy na scenie występuje kapela rockowa, odbywa się koncert muzyki folkowej, czy może równocześnie gra cała orkiestra symfoniczna, wszystko odbieramy perfekcyjnie czysto.
Wszyscy fani jazzu będą mieli jeszcze kilkanaście okazji do spotkania się z tym gatunkiem muzycznym. Już w najbliższych miesiącach w Cavatinie Hall zagrają bowiem tacy artyści jak: Maciej Tubis, Anna Gadt Quartet, Richard Bona oraz Monika Borzym.