– Stara lodówka, kanapa, zużyty akumulator. Od czasu do czasu każdy z nas mierzy się z problemem odpadów, których nie można wyrzucić do zwykłych pojemników. W Bytomiu z pomocą przychodzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, z którego odpady odbiera FCC Polska. Jest to usługa dla mieszkańców, w ramach ponoszonej przez nich opłaty za odbiór odpadów – mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta w Bytomiu.
PSZOK - jakie śmieci można oddać?
- stare meble,
- gruz,
- pozostałości po remontach,
- stare baterie i akumulatory,
- przeterminowane lekarstwa,
- strzykawki i opakowania po tabletkach,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- chemikalia,
- stare opony,
- bioodpady z gospodarstwa,
- łącznie zbierane frakcje odpadów.
Trzeba pamiętać, że materiały muszą być już posegregowane. Bytomski PSZOK znajduje się przy al. Jana Pawła II. Punkt jest otwarty dla mieszkańców Bytomia od wtorku do piątku w godzinach 14:00-18:00, a w sobotę od 9:00-13:00. Podczas przekazywania śmieci należy okazać dokument, który pozwala potwierdzić uprawnienie do ich przekazania. Może być to dowód osobisty, zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową czy potwierdzenie ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danej nieruchomości.
Niektórych odpadów do PSZOKu oddać nie można. To np. odpady zawierające azbest, a także papa i inne pokrycie dachowe, części samochodowe, odpady w nieszczelnych, cieknących opakowaniach a także zmieszane odpady komunalne. Są także limity w niektórych przypadkach. To np. 8 zużytych opon na jedną nieruchomość. W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych limit wynosi 1,5 tony.
– To bardzo ważne, aby w takich wypadkach współpracować z miastem i oddawać odpady w sposób legalny, do podmiotu, który będzie je odpowiednio przechowywać i utylizować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nawet z pozoru niewielkie odpady mogą wpływać na nasze środowisko naturalne. Tymczasem – dla przykładu – jedna bateria potrafi zatruć całe metry sześcienne gleby albo nawet 400 litrów wody – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska Sp. z o.o.
Szereg korzyści dla środowiska
PSZOK oraz współpracujące z nim firmy skutecznie pomagają w ochronie środowiska. Zapobiegają także powstawaniu dzikich wysypisk śmieci. Niektóre odpady, które trafiają do punktów mają szansę na drugie życie. Dzieje się tak chociażby z gruzem. Podmioty indywidualne mogą z niego korzystać do utwardzania powierzchni, budowy fundamentów czy profilowania skarp w ogrodach. Gruz może być również wykrzystywany przez firmy, podczas budowy obwałowań i skarp składowisk, czy wypełniania terenów zdegradowanych ekologicznie i produkcji betonu. Wiele segregowanych przez mieszkańców odpadów, również może zostać wykorzystanych ponownie. W procesie recyklingu wykorzystuje się np. szkło, papier czy plastik.