Izba Pamięci - styczeń 1945 i nie tylko
To bez wątpienia ważna data dla dzielnicy. W styczniu 1945 roku, żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na teren Miechowic, mordując i gwałcąc okolicznych mieszkańców. Wśród ofiar był m.in. ks. Jan Frenzel, który został uprowadzony z domu przy obecnej ul. Styczyńskiego. Po serii tortur, został on zamordowany w Stolarzowicach. Wystawa w Izbie Pamięci, która zawiera wiele nowości, poświęcona jest nie tylko Tragedii Miechowickiej, ale również zagadnieniom dotyczącym Tragedii Górnośląskiej i innych walkach przeprowadzonych w regionie w 1945 roku.
Dzień Otwarty Schronu i liczne atrakcje
Walki o Miechowice prezentowane w języku angielskim i niemieckim, czy sprzęt profesjonalny audiowizualny zakupiony przez władze miasta, pozwalają w znacznym stopniu zrozumieć i przeżyć wszystko to, co działo się przed laty w Bytomiu. Podczas ponownego otwarcia obiektu, oprócz zwiedzania schronu, na terenie ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej zorganizowana będzie akcja krwiodawstwa, podczas której będzie można poznać współczesne odznaczenia przyznawane honorowym dawcom oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących dzielenia się najcenniejszym, choć bezcennym darem. Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie także Koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, który odbędzie się pod schronem w sobotę, o godz. 16:15, oraz weekendowy Zlot Foodtruckowy Chill. Ponadto, odbędzie się specjalna prezentacja „Rocznika Bytomskiego”, którą poprowadzi Maciej Bartków.
- Zapraszamy po długiej przerwie na Dzień Otwarty Schronu, w którym będzie można zobaczyć nowe wystawy poświęcone m.in. II wojnie światowej i Górnemu Śląskowi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podczas imprezy na mieszkańców czekają liczne atrakcje, w tym występy artystyczne, pokazy, Zlot Foodtruckowy oraz prezentacja "Rocznika Bytomskiego" - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu
To nie koniec pandemii
Mimo stopniowego luzowania obostrzeń, nie należy zapominać, że koronawirus nie jest jeszcze w zupełnym odwecie. Z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia, jednorazowo w podziemnym schronie przebywać będzie mogło 12 osób. Z uwagi na brak możliwości zachowania stosownego dystansu - osoby zwiedzające będą wpuszczane do obiektu tylko w maseczkach. Między zwiedzaniem przewidziane są techniczne, około 10 minutowe przerwy na wietrzenie schronu oraz podstawową dezynfekcję dotykanych miejsc.