Co prawda prace remontowe zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku są już zakończone, bytomscy harcerze mają jeszcze wiele innych koncepcji, aby kultowy „UL” stał się nie tylko siedzibą hufca, ale także miejscem, którego historia jest nadal żywa. Chcą, żeby na terenie obok budynku stanęły tablice, które będą uwieczniały m.in. historyczne momenty powstań śląskich i bytomskich harcerzy.
Ruszyła zbiórka na historyczne tablice
Żeby tablice mogły powstać, harcerze potrzebują wsparcia. Z okazji otwarcia „ULa” postanowili zorganizować zrzutkę na portalu Zrzutka.pl. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na tablice historyczne, zagospodarowanie przestrzeni przed „UL-em”, a także na potrzeby środowiskowe drużyn harcerskich i gromad zuchowych.
Akcja #bytomskiUL
Bytomscy harcerze zorganizowali także akcję #bytomskiUL. Żeby wziąć w niej udział, należy wykonać zdjęcia z jedną z przygotowanych grafik, a następnie udostępnić je na swoim profilu w mediach społecznościowym z dopiskiem @Wielkie Otwarcie Bytomskiego ULA - wesprzyj działalność bytomskich harcerzy! Harcerska zrzutka: https://zrzutka.pl/z73bc8 #bytomskiul #gryfniejakwulu #gwarno @HufiecZHPBytom.
Budynek „UL-a” ma ciekawą historię. W latach 1910 - 1919 wykorzystywały go głównie przez organizacje walczące o zachowanie polskości, między innymi: chór „Halka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i - jak się niedawno okazało, także ZHP, gdzie w roku 1919 powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i życia, dlatego nazywano go „Ul-em”. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.
fot. UM Bytom/ Hubert Klimek