Każdy z nas praktycznie każdego dnia kupuje produkty z plastikowymi nakrętkami. Po opróżnieniu opakowania nie są one już nam potrzebne. Tymczasem plastik, z którego są wykonane można z powodzeniem przetworzyć na np. doniczki, wiadra, czy worki na śmieci. Za kilogram takich nakrętek można otrzymać w skupie ok. 90 groszy. Niby nie dużo, ale jeśli wiele osób podejmie się ich zbiórki, to z uzyskanych pieniędzy można realnie pomóc potrzebującym.
W Bytomiu od dawna zbiera się nakrętki dla Łukasza i Bartosza Jaszczurów. Bracia od urodzenia nie widzą, nie słyszą i poruszają się na wózkach. Do niedawna nakrętki dla nich zbierano w przedszkolach, szkołach, a także prywatnych firmach. Średnio co kwartał gromadzi się ich ponad tonę.
- To jest bardzo duża pomoc. Każdy, czy sąsiedzi najbliżsi nasi, którzy mają z nami kontakt zawsze mówią: Co tam taka nakrętka. Ale w momencie kiedy widzą jaka jest tego ilość - szkoły, przedszkola wszyscy po prostu przynoszą, zostawiają pod drzwiami - mówi Joanna Jaszczur, mama niepełnosprawnych braci.
W grudniu miasto Bytom ustawiło specjalne kosze z uśmiechniętą literką B. To właśnie do nich można wrzucać nakrętki dla Łukasza i Bartosza Jaszczurów. Dzięki temu, że pojemniki stoją w uczęszczanych lokalizacjach i są ogólnodostępne, to skala zbiórki mogła wzrosnąć jeszcze bardziej.
- Zanim w Bytomiu pojawiły się pojemniki, regularnie odwiedzaliśmy szkoły i przedszkola, w których prowadzona była zbiórka nakrętek. Można powiedzieć, że w dobie zamkniętych przez pandemię placówek, pojemniki te uratowały akcję, a wręcz nadały jej tempa. W akcję zaangażowali się nie tylko kierowcy z Taxi Rabat, ale też rzesza młodych wolontariuszy, z którymi współpracujemy - powiedział Tomasz Sobczak z Taxi Rabat.
Przed kilkoma dniami w Łagiewnikach, Miechowicach, Stroszku i Szombierkach pojawiły się cztery kolejne kosze. Ustawiono je dzięki zaangażowaniu miejskich spółek: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
Gdzie znajdują się pojemniki na nakrętki w Bytomiu?
- na Rynku,
- przy pl. Sobieskiego,
- przy pl. Karin Stanek (obok Beceku),
- przy ul. Parkowej 2 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
- przy Smolenia 35 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
- przy Hali na Skarpie w Szombierkach,
- przy ul. Tysiąclecia 7 w Stroszku,
- przy ul. Cyryla i Metodego 38 (filia biblioteki) w Łagiewnikach,
- przy skwerze Bończola (chodnik od ul. Bławatkowej w kierunku hali targowej) w Miechowicach
Do koszy z uśmiechniętą literką B można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie oraz chemii gospodarczej i kosmetykach.
http://youtube.com/watch?v=mid1XLdohis