Epidemia przyśpieszyła
Minionej doby potwierdzono aż 4 280 przypadków zarażenia koronawirusem, natomiast 8 osób zmarło z powodu COVID-19, w tym 47-letni mężczyzna z Bytomia. Najwięcej zakażeń zanotowano w województwach mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskim (505). Dla porównania dzień wcześniej zarażeń było "zaledwie" 3003 w całej Polsce. Tak duży przyrost wykrytych przypadków spowodował, że rząd zdecydował się objąć żółtą strefą wszystkie województwa.
- Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej.
Znów w maseczkach na dworze
To oznacza, że wszyscy znów będziemy musieli zakrywać usta i nos w miejscach publicznych, a nie tylko w sklepach i zamkniętych pomieszczeniach (wyjątkiem będą lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne, ogrody zabytkowe i plaże), wydarzenia kulturalne będą się mogły odbywać z udziałem zaledwie 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej lub maksymalnie 100 osób w plenerze, na imprezach okolicznościowych będzie mogło być nie więcej, niż 75 gości, a w restauracjach na 4 m2 powierzchni będzie mogła przypadać tylko jedna osoba.
Strefa żółta na terenie całego kraju zacznie obowiązywać od soboty 10 października. Tego dnia zostaną też wprowadzone dodatkowe obostrzenia, w tym m.in.: do odwołania zostaną zamknięte kluby nocne i dyskoteki, zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa będzie przysługiwać wyłącznie osobom, które przedstawią stosowne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający takie przeciwwskazania. Ponadto od soboty strefa czerwona obejmie 32 powiaty i 6 miast. W naszym województwie ten status będzie mieć wyłącznie powiat kłobucki.
Dodatkowe łóżka w szpitalach dla pacjentów z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło w każdym województwie po jednym szpitalu koordynacyjnym. Będą one ukierunkowane na opiekę nad pacjentami z COVID-19, a wraz z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będą koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych koronawirusem. W województwie śląskim tę funkcję będzie pełnić Szpital MSWiA w Katowicach. W ten sposób resort chce zwiększyć liczbę dostępnych łóżek dla pacjentów o niemal 4 tysiące w całym kraju.