Technologia nam pomogła
Mimo, iż jesteśmy już coraz bliżej końca pierwszego ćwierćwiecza tego tysiąclecia, a filmowcy kilka dekad temu wyobrażali sobie, że w dzisiejszych czasach roboty będą nas wyręczać w niemal każdej czynności, to analogowa rzeczywistość długo nie chciała ustąpić miejsca cyfrowej. Dopiero ogólnoświatowy lockdown przyśpieszył zmiany, jakie próbowano wdrożyć od dawna. Bardzo szybko udało się wprowadzić w życie np. elektroniczne recepty, bądź rozwinąć przeróżne usługi urzędowe, których do tej pory nie dało się załatwić inaczej, jak za pomocą kartki papieru i niebieskiego długopisu. Dzięki Internetowi duża część gospodarki mogła funkcjonować mimo zamknięcia wszystkiego dookoła. W dalszym ciągu mogliśmy korzystać z bankowości elektronicznej, zamawiać ulubione dania z restauracji, a także robić codzienne zakupy. Za sprawą chmury sieciowej z powodzeniem dało się pracować na odległość, czy nawet prowadzić zajęcia szkolne.
W tym czasie zdalnie odbywały się również kursy Gigantów Programowania, w efekcie czego nie było potrzeby przerywania trwającego semestru. - Dzięki platformom online było to możliwe - mówi Daniel Skuza, prezes spółki Edukacja Cyfrowa organizującej kursy w Bytomiu i Tarnowskich Górach. - Udało nam się to zrobić i fajnie to zadziałało, a zarazem ta sytuacja uwypukliła jak niezbędna jest praca programistów tworzących rozwiązania do zdalnej nauki i pracy - dodał. Mimo lockdownu dzieci i młodzież dalej uczestniczyły w zajęciach Gigantów Programowania łącząc się z prowadzącymi przez Internet. Trenerzy mogli bez problemu pracować z kursantami nad bieżącymi zadaniami i w ten sposób kontynuować rozwijanie ich wiedzy oraz umiejętności programistycznych.
Adepci programowania nie dają za wygraną
Przejście na nauczanie online pozwoliło dokończyć pierwszy rok szkolny Gigantów Programowania w Bytomiu. Kurs podstawowy ukończyła około setka osób, które od września rozpoczną naukę w wybranych specjalizacjach. Część uczestników (10 - 12 lat) będzie uczyć się programowania w języku Python, za pomocą którego będą kreować nowe elementy w świecie popularnej gry Minecraft, kolejna grupa (13-15 lat) będzie zdobywać umiejętności w zakresie tworzenia gier komputerowych przy wykorzystaniu silnika Unity 3D, a inna (13 - 15 lat) nauczy się hackingu i tworzenia stron internetowych.
- Według mnie zajęcia są super. Bardzo mili nauczyciele programowania, grupy są fajne, po 6-10 osób, dlatego przyjemnie się w nich pracuje – mówi Marcin Szyda, jeden z nastoletnich kursantów. Dzięki zdobytej wiedzy może pochwalić się już wykonaniem przez siebie kilku stron internetowych, a nawet przygotowaniem programu do operowania magazynem, który pobiera dane z pliku Excela i na ich podstawie tworzy stosowny dokument. - Przez pierwsze dwa semestry mieliśmy podstawowe kursy z programowania w języku C#. Teraz wybrałem specjalizację programowanie gier w Unity – opowiada Marcin.
Właśnie ruszyła rekrutacja na nowy semestr Gigantów Programowania w Bytomiu. Przyjmowane są dzieci i młodzież w następujących grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat. Zajęcia będą odbywać się w pięknej kamienicy przy Rynku (ul. Podgórna 9) przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, a dla chętnych także w formie zdalnej. Chętne osoby mogą zgłosić swoje zainteresowanie kursem bez zobowiązań za pomocą internetowego formularza.
Im więcej młodych ludzi będzie uczyć się programowania, tym lepsze i bardziej dopracowane będą usługi, które pomogły nam przetrwać lockdown, a w codziennej rzeczywistości po prostu ułatwiają nam życie. Dlatego miejmy nadzieję, że bytomska młodzież pójdzie tą drogą i przyłoży rękę do rozwoju narzędzi cyfrowych przyszłości.
Więcej informacji na temat kursów programowanie dostępne jest na stronie www.giganciprogramowania.edu.pl oraz Facebooku.