„ROZBARK_nowa perspektywa” - spektakl o kopalni
Wszyscy zainteresowani konkursem twórcy mogli do 12 sierpnia przesyłać swoje koncepcje dotyczące spektaklu. Przedstawienie miało zawierać elementy historii Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark oraz motywy związane z lokalnymi obyczajami, legendami i tradycjami. Organizatorzy zaznaczali, że zależny im, by w sztuce dominowały elementy dynamiczne jak taniec czy ruch. Po przesłaniu aplikacji, uczestnicy prezentowali swoje pomysły już nie w formie scenariuszów, ale przedstawień na scenie.
Podczas drugiego etapu eliminacji wybrane grupy zostały zaproszone na wideo-konferencję. Spośród nich organizatorzy wyłonią dziś ostatecznego zwycięzcę.
Chwała i sława
Jedynym ograniczeniem, jakie zastosowano wobec kandydatów był warunek pełnoletności. Organizatorzy zaprosili do udziału wszystkich zainteresowanych krzewieniem miłości i szacunku wobec śląskiej kultury. Finalnie do konkursu zgłosiło się piętnastu twórców. Szczęśliwa grupa, która uzyska najwyższe noty otrzyma pokaźną nagrodę. Przede wszystkim będzie mogła wystawić swój spektakl na scenie Teatru Rozbark. Zwycięski zespół dostanie wsparcie finansowe w wysokości 15, 5 tysiąca złotych na cele produkcyjne. Teatr udostępni realizatorom swoje studio i scenę, by mogli jak najlepiej przygotować się do wystawienia dzieła. Choć jeszcze nie wiemy, czyj spektakl wybierze jury, znamy już datę premiery najlepszego przedstawienia. Będzie to 17-18 październik tego roku. Co więcej, widowisko trafi na afisze Teatru Rozbark w sezonie artystycznym 2020/2021.
Ministerstwo dla artystów
Powszechnie wiadomo, że sztuka nie jest najbardziej dochodową gałęzią gospodarki. Dlatego często potrzebuje finansowego wsparcia. Tak było i tym razem. Konkurs stanowi część projektu "Biesiada Rozbarska". Uzyskał on dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Inwestycje 2020". Teatr Rozbark otrzymał 37 tysięcy złotych na realizację swoich działań.
- Chcemy wspólnie tworzyć warunki potrzebne dla wzmacniania tożsamości regionalnych - opowiadają twórcy ministerialnego programu. - Jak co roku, wspieramy ważne projekty, które zwiększają i wzmacniają obecność kultury w życiu społecznym - dodają.
fot. Teatr Rozbark