Za nami już druga edycja konkursu "Lokal na kulturę". Mógł się do niej zgłosić każdy, kto chciał w swoim lokalu prowadzić działalnośc kulturalną, artystyczną lub twórczą. Było o co walczyć, ponieważ czynsz w Bytomiu, w ramach programu, przez 12 miesięcy wynosi zaledwie złotówkę za metr kwadratowy. Dopiero później jego wysokość jest ustalana na poziomie utrzymania danego lokalu w nieruchomości. Zasady drugiej edycji konkursu "Lokal na kulturę" nieco różniły się od pierwszej. Przyszli najemcy mogli dodać do listy dostępnych lokali również swoje propozycje.
- Gratuluję pomysłodawcom. Jako miłośniczka i posiadaczka dwóch kotów cieszę się, że w naszym mieście powstanie, tak oryginalna kawiarnia. Z drugiej zaś strony utworzenie pracowni ceramicznej jest fajnym pomysłem na rozwijanie artystycznych pasji – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.
Koci Gościniec otworzy się przy ul. Dworcowej 3
Dzięki konkursowi swoją szansę ma Koci Gościniec - kawiarnia, w której można delektować się kawą w towarzystwie kotów. Będzie funkcjonować przy ul. Dworcowej 3. Właścicielki planują otworzyć ją już za trzy tygodnie.
- Otrzymaliśmy bardzo duży lokal, dzięki czemu mamy możliwość pomocy większej ilości zwierząt, bo to jest nasz główny cel - mówi Katarzyna Banaś z Kociego Gościńca. - Koty znajdują tu swoje miejsce. Najcześciej są porzucone przez człowieka. Pracujemy z nimi, leczymy, bo niejednokrotnie są to zwierzęta po wypadkach samochodwych. Później przechodzą pod opiekę behawiorysty. W ten sposób przygotowujemy je do stałych domów - dodaje.
Koci Gościniec, był prowadzony dotychczas w Szombierkach, oprócz kawiarni pełnił także rolę ośrodka adopcyjnego dla kotów. Tak będzie i teraz. Jeśli przeżyjemy miłość od pierwszego wejrzenia, będziemy bardzo chcieli zabrać danego kota do swojego domu i zamieszkać z nim już na zawsze, dzięki kociej kawiarni możemy to zrobić. Oczywiście trzeba spełnić wcześniej kilka warunków, ale czego nie robi się dla kociej miłości.
- Żeby adoptować kota, trzeba spełnić pewne warunki. Obowiązuje nas tzw. wizyta przedadopcyjna. Spotykamy się z przyszłymi opiekunami w domach, sprawdzamy warunki, rozmawiamy z ludźmi oraz przygotowujemy ich do takiej adopcji. Jeśli spełniają warunki, podpisujemy umowę i przekazujemy kota - wyjaśnia Katarzyna Banaś.
Pracownia sztuki ceramicznej ma wystartować we wrześniu
Kolejnym lokalem, który wygrał konkurs jest pracownia sztuki ceramicznej. Będzie znajdować się przy ul. Katowickiej 7, w lokalu gdzie niegdyś mieściło się biur poselskie. Prawodpobnie będzie otwarta we wrześniu.
W pracowni będzie możnna nie tylko nabyć piękne przedmioty, ale także dowiedzieć się krok po kroku jak powstają. - Dotychczas moim warsztatem pracy było jedno z pomieszczeń w domu. Ponieważ ceramika rządzi się swoimi prawami, a i chęci, by pójść o krok dalej w realizowaniu pasji były coraz większe, zdecydowałem się złożyć swoją ofertę na zagospodarowane tego niewielkiego lokalu – mówi Marek Fabian, właściciel pracowni.
W poprzedniej edycji konkursu wgrała Agata Maciejaszek, która prowadziła sklep „Odpady spod lady”. Przeniosła go z ul. Zaułek do lokalu, przy ul. Powstańców Warszawskich 16. Artystka sprzedaje w swoim sklepie produkty zero waste oraz prowadzi warsztaty upcyklingowe.