Duchowni rekomendują biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Mogą z tego skorzystać osoby w podeszłym wieku, wierni, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osoby, które czują obawę przed zarażeniem, czyli w praktyce wszyscy.
Dodatkowo, w komunikacie zaznaczono, że w czasie liturgii do dnia 29 marca należy przestrzegać w kościołach kilku ważnych zasad. Chodzi m.in. o to, że kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Komunię Świętą powinno przyjmować się na rękę, a znak pokoju przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Dodatkowo, należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Zakomunikowano też, że we wskazanym okresie trzeba zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
Co się jeszcze zmieni? Do dnia 29 marca liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszono także pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.