Przypomnijmy, że obóz dla internowanych kobiet utworzono w Bytomiu-Miechowicach w 1982 roku. Ulokowano go w budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec”. Był jednym z czterech działających w PRL-u obozów dla internowanych kobiet. Więziono tu ponad 50 kobiet, będących głównie mieszkankami dawnego województwa katowickiego. Władze PRL unikały posługiwania się słowem „obóz” i nazywały go ośrodkiem odosobnienia dla internowanych.
Dokument „Internowane” opowiadający o dziejach przebywających to kobiet został zrealizowany przez Pawła Przybylskiego i Michała Dolnego przy współpracy m.in. z Regionalnym Instytutem Kultury. Producentem filmu jest Fundacja Teatralna.
Realizatorzy udokumentowali przeżycia kobiet-opozycjonistek, osadzonych w pierwszych tygodniach stanu wojennego. Autorzy podjęli się próby udzielenia odpowiedzi m.in. na pytanie kto trafiał do obozu, dlaczego, w jakich warunkach funkcjonowały kobiety i jak radziły sobie z koszmarem odosobnienia i izolacji.
Jak zapowiadają pracownicy Muzeum Górnośląskiego, jest to filmowa opowieść ukazująca traumatyczne doświadczenia, które wpłynęły na postawę internowanych kobiet wobec zmieniającej się rzeczywistości społeczno – politycznej oraz ich na dalsze losy, a sam film stanowi swoisty hołd dla wszystkich zaangażowanych w działalność opozycyjną w latach PRL-u. Skłania do odczytania na nowo historii osób, miejsc oraz wydarzeń tamtych dni.
Projekcję zaplanowano na 11 grudnia, o godz. 17.00, w Sali Gorczyckiego, przy ul. W. Korfantego 34. Spotkanie poprowadzi Beata Maria Przybylska z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Wstęp wolny.