Osiedle tworzą 34 wolnostojące familoki dwu- i czterorodzinne. W 1994 roku kolonię robotniczą wpisano do rejestru zabytków. Niestety, 14 budynków z uwagi na fatalny stan techniczny wyłączono z użytkowania. 25 października zadecydowano, że ich los się odmieni. W jaki sposób? Grażyna Bujnicka – Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkań, podpisała dziś umowę z firmą, która podejmie się rewitalizacji zabytkowych budynków.
Co się zmieni?
W pierwszej kolejności wyremontowanych zostanie 5 budynków. - Docelowo w trzech budynkach nr 10, 11 oraz 14 będą po dwa mieszkania po około 50 metrów kwadratowych, a w budynkach o numerach 12 i 13 utworzone zostaną po cztery mieszkania o podobnym metrażu – informuje Aleksandra Szatkowska z Bytomskich Mieszkań.
Inwestor ma 18 miesięcy, od dnia podpisania umowy, na oddanie wyremontowanych budynków. Koszt remontu pięciu familoków oszacowano na ponad 9 milionów złotych. Modernizacja obejmie m.in. remont klatek schodowych, dachów oraz montaż stolarki otworowej, a także wydzielenie łazienek i montaż centralnego ogrzewania. To jednak nie koniec zmian, ponieważ przygotowywane są także postępowania przetargowe na remont pozostałych budynków.
Rewitalizacja zabytkowego osiedla jest możliwa dzięki dofinansowaniu pn. „Rewitalizacja podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
fot. Michał Majeranek